Rozhovor 24/09/2018

„Uvědomili jsme si, že v personalistice s postiženými musíme pokročit,” vyhlásil Wajsar a pustil se do Ergoprogressu

Červený Kostelec - Chce posunout Pro-Charitu, kterou vede, o level byznysu výše. Proto se ředitel podniku Miroslav Wajsar se svými kolegy rozhodl vstoupit do sociální inovace Ergoprogress jako jeden z partnerů, kteří projdou během dvou let rozsáhlou změnou metod v přístupu k zaměstnancům i fungování podniku. „Ergoprogress nás může posunout ještě hodně dopředu,” věří Miroslav Wajsar, který byl po prvních implementačních krocích ohromený.

Miroslav Wajsar byl z prvních krůčků v Ergoprogressu nadšený. Těší se na jeho výsledky po dvou letech.
Miroslav Wajsar byl z prvních krůčků v Ergoprogressu nadšený. Těší se na jeho výsledky po dvou letech. | foto: ISP21

Proč rychle se rozvíjející firma potřebuje vstoupit do sociální inovace jako je Ergoprogress?

Když jsme se byli podívat v Ergotepu, opravdu nás to oslovilo. Od velikosti družstva až po to, jak je zorganizovaný. Potřebujeme totiž ještě lépe nastavit procesy, lépe pracovat s hodnocením pracovních možností zaměstnanců, a na to navázat očekávaný pracovní výkon. Nebo se více zabývat personální otázkou a sociální rehabilitací. Takže i tyto věci chceme víc poznat. Pro nás bylo proto velmi zajímavé, že integrační sociální podnik provozuje vlastní registrovanou sociální službu. Známe to z charit a neziskovek, avšak toto pro nás bylo lákavé. A pak je tu možnost výměny zkušeností a my si vážíme toho, že je chce Ergotep sdílet. Vrací se nám to, protože jsme byli ochotni podělit se o naše poznatky, když se zakládaly hospice. Když se na Moravě zakládalo zařízení pro lidi s roztroušenou sklerózou, také jsme nabídli naše zkušenosti a znalosti. Ergotep nás zároveň oslovil, zda chceme vstoupit do projektu a my jsme to považovali za ocenění naší práce.

„Jsem přesvědčený, že v tomto modulu můžeme načerpat hodně inspirace. V obchodní části je náš rozvoj spojený s naším byznysem, učíme se za pochodu orientovat se v něm, v jeho pravidlech a zároveň se naučit společenské odpovědnosti podniků.”

Ergoprogress se mimo jiné věnuje personálním otázkám, obchodním nástrojům, právu a daním. V které oblasti se váš podnik potřebuje ještě více posunout?

O personálních otázkách jsme mluvili a já jsem přesvědčený, že v tomto modulu můžeme načerpat hodně inspirace. V obchodní části je náš rozvoj spojený s naším byznysem, učíme se za pochodu orientovat se v něm, v jeho pravidlech a zároveň se naučit společenské odpovědnosti podniků a jak náš podnik navenek v této sekci prezentovat. Sám víte, že pojem sociální podnik se teprve vymezuje, co se týče práva a daně a jeho postavení ve společnosti. Budeme rádi, když se dozvíme stávající pravidla, případně i to, kterým směrem půjdou očekávané změny zahrnující definici integračních sociálních podniků tak, abychom na to byli připravení.

To je teorie, ale jak vám začal Ergoprogress pomáhat v praktické rovině?

Víc by vám to asi řekli i kolegové, ale měl jsem možnost být na implementaci základních myšlenek integračního sociálního podnikání. Vedle toho nám předseda Ergotepu pan Petr Herynek vyjasnil sociální rehabilitaci a práci se zájemci o práci a jak posouvat zaměstnance kupředu ze základního pracovního místa a plánování jejich osobnostního rozvoje.

Použijete je ihned v praxi?

Rádi bychom se už některých částí projektu chopili, ale jsme teprve na začátku.

Jste po úvodní fázi přesvědčený, že Ergoprogress je správnou cestou, na níž jste se vydali, a Pro-charita půjde ve svém vývoji ještě rychleji dopředu?

Myslíme si, že by nás projekt Ergotepu mohl ve všech zmíněných ohledech opravdu velmi posunout.

Projekt potrvá dva roky. Nasměřuje vás k dalším plánům, nebo půjdete po přesně „vyznačených” modulech?

Kdybych se podíval na roky zpátky, když jsme začínali, asi bychom si vůbec nemysleli, že budeme tam, kde jsme dnes. Máme více činností a já doufám, že rozvoj ve střediscích Camellusu, HistoForu a ChariTexu bude pokračovat. Věřím, že nám to přinese nastavení procesů, které zachytí i bouřlivý rozvoj a vytvoří podmínky pro plynulý rozvoj.

„Je nutné zlepšit práci s našimi lidmi, měli bychom pracovat na rozvoji jejich schopností s ohledem na jejich omezení.”

Měli jste některé moduly již zavedené?

Určitě ano, například pokud se bavíme o kuchyních, ale i tam je možné řadu věcí zlepšovat. Víme, že pokrok by měl nastat i v naší údržbě a také v šicí dílně a jsme si vědomi toho, že je potřeba je optimalizovat.

Změní Ergoprogress výrazně vaší personalistiku?

Uvědomili jsme si, že bychom měli v personalistice vážně pokročit. Je nutné zlepšit práci s našimi lidmi, měli bychom pracovat na rozvoji jejich schopností s ohledem na jejich omezení. Této oblasti bychom chtěli věnovat mnohem větší pozornost.

Promění se s nástupem nových metod i přístup k zaměstnancům a uchazečům o zaměstnání?

Dojde ke změnám, ale teď vám je přesně nedokážu definovat. Pobavme se o tom určitě za rok a půl, až teoretická část definitivně zakoření v našich strukturách a moduly jako personalistika i právo a daně u nás zdomácní. Budeme moci říct více a budeme moudřejší.

Autor: Bohuslav Stehno

Metodika Ergoprogress

„Inovativní návod, jak provozovat efektivní integrační sociální podnik segmentu osob se zdravotním postižením."