Aktuality 09/07/2024

Ze sociálního světa #201 10. ročník Menteatrálu; AbiFest 2024 je za námi; Bariéry; Penicillin 2.0 a téma Český znakový jazyk

Červencové letní novinky ze sociálního světa jsou tady. Pozvánka na divadelní festival Menteatrál do magického Neratova. Přestavíme vám AbiFest, festival plný zážitků a boření bariér. Umělá inteligence je mimo jiné používaná k předpovídání potenciálních nových antibiotik v průkopnické studii. Inspirativní téma Český znakový jazyk. A jakým bariérám čelí hendikepovaní?


foto | Menteatrál Neratov | Sdružení Neratov

Jubilejní 10. ročník Menteatrálu se už blíží!

Festival divadel pracujících s lidmi s mentálním postižením v mystickém Neratově. Není čas, ztrácet čas, a proto si do svých diářů můžete označit termín 10. ročníku Menteatrálu. Od čtvrtka 1. 8. do neděle 4. 8. 2024 horská vesnice Neratov. Těšit se můžete na divadelní představení, noční kino, koncert, diskuze, workshopy a další. Pozvánka na neratov.cz.

AbiFest 2024 Pardubice

AbiFest je festival plný zážitků a boření bariér. Tato jedinečná akce, která podporuje setkávání lidí nejen s hendikepy, přinesla mnoho inspirativních momentů a ukázala, jak významné je propojení obou světů. Tradiční Abilympiáda, klání v odborných dovednostech pro osoby se zdravotním postižením, má za cíl podporovat dovednosti, talent i potenciál osob se zdravotním postižením a napomáhat k jejich integraci do pracovní oblasti a společnosti. Účastníci soutěží v různých kategoriích odborných dovedností, jako je práce se dřevem, počítačové programování, krejčovství, kulinářské umění, malba a mnoho dalších. Gratulujeme!

Bariéry

Překážky? Jak pomoci, co dělat lépe? Bariéry nemusí být jen fyzické, třeba schody, ale i virtuální. A netýkají se jen lidí s postižením, ale narazit na ně může v různých životních situacích každý z nás. „Ať už kvůli tomu, že stárneme a ztrácíme zrak a sluch, nebo proto, že se zraníme a najednou se pohybujeme o berlích nebo na vozíku, případně cestujeme s kufrem nebo kočárkem,“ říká Mariana Chytilová pro irozhlas.cz. Téma pro Annu Košlerovou v podcastu na open.spotify.com.

Penicillin 2.0

Umělá inteligence používaná k předpovídání potenciálních nových antibiotik v průkopnické studii. Vědcům se i díky umělé inteligenci podařil největší objev antibiotik v historii. Pomocí strojového učení se pokusili najít v rozmanitém spektru všech mikrobů světa něco užitečného, co by se mohlo vyrovnat současným antibiotikům. Tak snad se to povedlo, ale vyhráno zřejmě není, studie potřebné pro schválení nového antibiotika trvají mnoho let.

Český znakový jazyk

Aneb jazyk, jak ho neznáte. Pro neslyšící je český znakový jazyk (ČZJ) mateřský jazyk, tak jako pro většinovou slyšící společnost v České republice čeština. A stejně jako vy očekáváte, že ve škole, na úřadech, v televizi, na webových stránkách atd. budou informace sdělovány v češtině, tedy ve vašem mateřském jazyce, tak i neslyšící, chtějí informace ve svém mateřském jazyce a potřebují přijímat informace v českém znakovém jazyce. Protože ČZJ je pro ně, na rozdíl od češtiny, kterou neslyší, smyslově přístupný. Inspirativní příspěvek si můžete přečíst deaffriendly.cz.

Novinky sestavila: Pavlína Herynková