Rozhovor 20/11/2019

Lidé mají čím dál méně času, o to méně ho chtějí trávit úklidem, říká Iva Laštovicová

Úklidová firma Láry Fáry v Rychnově nad Kněžnou je jedním ze sociálních podniků Pferdy, z. ú. Kromě pekárny a kavárny mají i úklidovou činnost. Jakým způsobem úklidy probíhají? Jak se k jejich úklidům staví společnost a jaké služby navíc poskytují? Budete se divit!

Hendikepovaní pracovníci úklidové firmy Láry Fáry.
S dobrou náladou jde všechno lépe. | foto: archiv I. Laštovicové

Mohla byste se na úvod představit?

Jmenuji se Iva Laštovicová a jsem jednou ze zakladatelek organizace PFERDA z. ú., která pomáhá dospělým lidem s mentálním postižením a duševním onemocněním, aby se osamostatnili, jak v pracovním životě, tak v oblasti bydlení. V rámci organizace jsem zastávala mnoho funkcí, což souviselo i s tím, jak se organizace postupně rozrůstala. Momentálně mám na starosti fundraising a sociální podniky.

Čemu se věnujete?

Jsem koordinátor sociálních podniků. Mám na starosti všechny sociální podniky naší organizace a řeším v rámci nich hlavně strategické věci, zaměstnávání osob s postižením, dotace od Úřadu práce ČR podle paragrafu 78 a jiné záležitosti s tímto spojené.

Zaměstnáváte lidi s hendikepem. S jakým konkrétně?

Nejčastěji je to mentální postižení, nebo duševní onemocnění.

„Letos v létě naši zaměstnanci uklízeli na letním hudebním festivalu v Rychnově nad Kněžnou.“

Co se týká úklidů, pro koho pracujete?

Nejvíce úklidů máme zejména v bytových domech, kde uklízíme společné prostory, našimi zákazníky jsou bytová družstva, společenství vlastníků apod. Dále uklízíme Městský úřad v Kostelci nad Orlicí a jednu budovu Městského úřadu v Náchodě. V neposlední řadě máme zákazníky z řad firem. Uklízíme často kanceláře a hodně si nás objednávají i soukromé osoby na úklidy rodinných domů či bytů. Zajímavou a neobvyklou zakázku jsme měli letos v létě, kdy naši zaměstnanci uklízeli na letním hudebním festivalu v Rychnově nad Kněžnou.

„Pokud si přinesete vyprané prádlo do jedné z kaváren Láry Fáry, my vám ho vyžehlíme.“

Úklidová firma Láry Fáry tedy nabízí běžný úklid domácností, kanceláří či bytových domů. Poskytujete i jiné služby?

Ještě nabízíme čištění koberců a čalounění, což je novinkou posledních dvou let a již dlouhé roky nabízíme možnost žehlení. Přinesete si vyprané prádlo do jedné z kaváren Láry Fáry a my vám ho vyžehlíme.

Jaké jsou pracovní úvazky zaměstnanců?

Co se týká zaměstnanců s postižením, je to velmi různorodé. Zaměstnance s nejnižšími pracovními úvazky máme na 5 hodin týdně, nejvyšší jsou pak na 25 hodin týdně. Záleží na jejich možnostech a hlavně silách, tedy na zdravotním stavu.

Fotogalerie

Pracujeme i v zimě.  | foto: archiv I. Laštovicové
Čistota je důležitá. | foto: archiv I. Laštovicové
  • Pracujeme i v zimě.  | foto: archiv I. Laštovicové
  • Čistota je důležitá. | foto: archiv I. Laštovicové
  • Pracujeme i v zimě. | foto: archiv I. Laštovicové

  • Čistota je důležitá. | foto: archiv I. Laštovicové

  • Pracujeme i v zimě.  | foto: archiv I. Laštovicové
  • Čistota je důležitá. | foto: archiv I. Laštovicové

Kdy úklidovou činnost vykonávají?

Nejčastěji úklidové práce probíhají v pracovních dnech dopoledne a v brzkém odpoledni. Na městských úřadech se v úředních dnech uklízí v pozdní odpoledne až večer.

Při úklidu je zapotřebí pečlivost. Doprovází zaměstnance někdo, mají nějaký dohled při úklidu?

Na úklidy docházejí vždy dva až tři zaměstnanci, kteří pracují pod jednou asistentkou, která úklid zorganizuje a hlavně dohlédne na jeho provedení. Existuje pár smluvních úklidů, kam určití zaměstnanci dochází sami, ale i tak je vždy po úklidu asistentka zkontroluje.

„Naše úklidová firma funguje již jedenáct let.“

Jaký názor má na služby veřejnost. Nemají problém si nechat uklidit od lidí s hendikepem?

Naše úklidová firma funguje již jedenáct let. Myslím si, že už si zákazníci zvykli. Zpočátku u nich možná nějaká nedůvěra a zvědavost byla, ale musím říci, že naši pracovníci i asistentky jsou velmi pečliví a naopak jsou zákazníci překvapeni kvalitou úklidu.

„O zakázky naštěstí nemáme nouzi.“

Kde a jak získáváte zakázky?

O zakázky naštěstí nemáme nouzi. Funguje to spíše na bázi, že si zákazníci mezi sebou řeknou a doporučí nás dál, to se týká hlavně bytových domů. Často také jednáme s obcemi a občas rozešleme letáky s upozorněním na možnost úklidu domácností nebo čištění koberců a čalounění.

Daří se prosadit i v rámci konkurence?

Konkurence určitě na Rychnovsku je. Ale lidé mají čím dál méně času, o to méně ho chtějí trávit úklidem. Proto jsme se zatím s konkurencí podělili o všechny zakázky.

Autor: Jan Forbelský

Metodika Ergoprogress

„Inovativní návod, jak provozovat efektivní integrační sociální podnik segmentu osob se zdravotním postižením."