Reportáž 23/01/2023

Sanitka, která plní přání, protože jedno přání může být poslední

Sanitka, která plní poslední přání, je služba, o které se začalo hovořit ve Spojených státech na přelomu tisíciletí. Asociace Samaritánů České republiky představila speciální sanitní vůz, který pacienty nebude vozit nemocnic, ale tam, kam si požádají. Mají možnost vyjádřit svá poslední přání, která se pokusí tým sanitky přání splnit. Posláním je poskytnout imobilnímu pacientovi v terminálním stádiu nemoci možnost rozloučit se s lidmi nebo místem, které se pro něho stalo díky nemoci nedostupné; aby pacient nemusel zemřít, aniž by nebylo splněno jeho poslední přání. Je možné realizovat i náročnější přání, jako jsou například výlet lodí, návštěvu koncertu, sportovního utkání, divadla, atd. To vše pod vedením odborného personálu a sanitky s pohodlnými nosítky.

Sanitka přání | foto: FB Sanitka přání

Základem je speciálně vybavená sanitka s polohovacím lůžkem a společně s ní obětaví lidé se svými dovednostmi a ochotou věnovat vlastní volný čas. Další podporovatelé na takovou sanitku přispívají, takže Vy můžete kýženou výpravu uskutečnit v principu zdarma.

Z webu sanitkaprani.cz:

Název Sanitka přání vychází z myšlenky splnit poslední přání osobám na sklonku života, a to za pomoci dobrovolníků a vlastní sanitky.

Stichting Ambulance Wens byla založena v Holandsku v roce 2007 jako doplněk péče o imobilní pacienty v terminálním stádiu nemoci. Zakladatelem byl řidič sanitky Kees Veldboer. Stále existuje mnoho pacientů, kteří zemřou, aniž by se skutečně „rozloučili“. Jedním z důvodů, proč tomu tak je, je imobilita pacienta a stávající systém není připraven pacientovo přání splnit. Proto byla založena nadace na pomoc lidem, kteří jsou závislí na sanitní dopravě.

Impulsem k založení nadace byla událost, která se stala zakladateli nadace – Kees Veldboer splnil poslední přání bývalého námořníka, pana Stefanuta, během převozu sanitkou v Rotterdamu. Tento pán tak strašně chtěl ještě jednou plout na lodi, že Kees „podlehl“ jeho prosbám a plavbu pacientovi umožnil. [Proto zní píseň Asonance O starém námořníkovi].

Další možnosti toho, co bychom mohli pro lidi s život ohrožujícím onemocněním a zbytkem života udělat, jsou například návštěva ZOO, návštěva milovaného člověka, který již není mobilní, návštěva určitého místa, na které má pacient zvláštní vzpomínky atd. Jsou to jednoduché věci s velkým významem.

Služba je pro klienta ZDARMA. Provoz je financován díky dárcům, ať už se jedná o soukromé osoby, firmy, větší společnosti či státní správu ve formě dotací.

Sestavila: Pavlína Herynková

Metodika Ergoprogress

„Inovativní návod, jak provozovat efektivní integrační sociální podnik segmentu osob se zdravotním postižením."