Vždy máme na výběr!

V nynějším zaměstnání se mi daří, avšak ohlédnu-li se o rok zpět, nebylo tomu tak. Byl jsem po střední škole a rozhodoval se, co dál. Po ukončení studia jsem dlouho hledal zaměstnání, ať šlo o rozesílání životopisů, obvolávání firem, lustrování portálů práce nebo o samotné pohovory. Výsledek se bohužel nedostavoval, i přestože jsem se hledání intenzivně věnoval a dokonce si vedl evidenci možných zaměstnavatelů. Potýkal jsem se s nedostatky, které zaměstnavatelé hledají. Ať to bylo nedostatečné vzdělání, praxe, zdravotní stav nebo do jisté míry také diskriminace.

Jan Forbelský, Ergotep
Dilema bylo veliké, rozhodl jsem se však správně. | foto: ISP21

Tehdy mě z daleka nenapadla myšlenka, že bych někdy pracoval na chráněném trhu práce. Proč vlastně? Slýchal jsem o tom ve škole, ale nikdy jsem se o to reálně nezajímal, možná jsem to i pozapomenul. Dostal jsem se do fáze „zoufalství“, kdy jsem byl vděčný za cokoliv. Co budu dělat? Chci se osamostatnit, chci vydělávat a chci být nezávislý.

Nadějí se stala nabídka v Ergotepu, integračním sociálním podniku. Setkal jsem se s Petrem Herynkem, kterému jsem nedokázal vzdorovat, vždy měl argument, že všechno půjde. Byl neústupný a to jsem potřeboval. Jsem komunikativní a rád pracuji s lidmi a najednou byl ze mě personalsita. Po škole dobrá pozice, nemyslíte?

Lhal bych však o tom, že to bylo tak jednoduché, jak popisuji. Vše začalo řešením ubytování, dopravy do zaměstnání a všeho ostatního. Naštěstí jsem nastoupil do Integračního sociálního podniku. Nic vám to neříká? Nebojte se, vše vysvětlím.

V první řadě mi pomohla Sociální služba-sociální rehabilitace, která nemá za cíl pomáhat pouze v rámci pracovní doby, ale i nad její rámec, ať už se jedná o zajištění dopravy, vyřízení dokumentů, doprovodu k lékaři či do úřadů, donášku obědů těm, pro které by to mohlo být komplikací a mnoho dalšího. V rámci sociální služby jsem využíval nejčastěji konzultaci psychické podpory, protože pro mě nebylo lehké pracovat, bydlet tak daleko od domova a především se plně přizpůsobit novému prostředí. Měl jsem dokonce naplánovaný i volný čas. Tomuto říkáme „Komplexní integrace“.

Sociální služba však nebyla jediná, proč jsem dnes tam, kde jsem. Velké díky patří mým skvělým kolegům, protože jak se říká „nikdy mě nenechali ve štychu“. Mohu 100% říci, že mi sociální služba, komplexní integrace a přátelský kolektiv pomohli k tomu, aby celý proces byl daleko jednodušší a já to lépe zvládl.

Pomáhají mi hlavně se zvláštními potřebami, které jsou pro mě v tu chvíli důležité. Říkáme tomu SPECIFICKÉ POTŘEBY OZP ZAMĚSTNANCE. Nikdy jste tento pojem neslyšeli? Vysvětlím! V danou chvíli jsem řešil psychické problémy, jak jsem již zmiňoval. To však nebylo vše. Zařizoval jsem si bydlení, potřeboval jsem pomoci s úředními dokumenty, ale v neposlední řadě také s úpravou pracovní doby. Vzhledem k hendikepu se u každého mohou jeho specifické potřeby lišit. Moje však byly tyto.

Jsem rád, že mám tuhle etapu za sebou. Jak jsem již zmínil na začátku, jsem s mojí aktuální situací spokojený. Mám svoje cíle a Ergotep mi umožňuje posouvat se dál. Již nejsem na pozici personalisty, ale přesunul jsem se na útvar IT a zabývám se PR. Tahle práce mě baví a naplňuje. Věřím, že i moji kamarádi mají šanci se stát mými kolegy a já jim to za sebe mohu jen doporučit.

Na závěr bych se rád podělil o moji zkušenost s bydlením. Momentálně jsem se přestěhoval z městského bytu do nového. Získat nové bydlení mi zajistila naše firma. V prosinci došlo k slavnostnímu otevření bezbariérového sociálního bydlení a všichni měli možnost si náš nový domov s historickým názvem „BOSNA“ prohlédnout. Avšak pokud jste to nestihli, nevadí. Přečtěte si, jak tento projekt vznikl a pomohl zajistit nové bydlení, nebo se rovnou zastavte a já vám to rád povyprávím. Těším se. Ať se vám daří!

Metodika Ergoprogress

„Inovativní návod, jak provozovat efektivní integrační sociální podnik segmentu osob se zdravotním postižením."