Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Praxe během studia na OAJL byly super. Změna je život, pracuji v Ergotepu

Tak už se nám to blíží. Vládu nad přírodou převzal podzim. Vždy když se zbarví listí, evokuje mi to myšlenky zavzpomínat a přemítat, co bylo a co bude.

V současnosti absolventi Obchodní akademie Olgy Havlové. Někteří jsou již zaměstnanci Ergotepu a daří se jim.
V současnosti absolventi Obchodní akademie Olgy Havlové. Někteří jsou již zaměstnanci Ergotepu a daří se jim. | foto: ISP21

Jak se tato přírodní tematika týká praxí a mé činnosti? Následně vám vše vysvětlím. Je to téměř rok, co jsem zaměstnán v Ergotepu. V současnosti již ne na pozici personalisty. Změna je život, je to tak. Spolupracuji na projektech v IT, baví mě to a mám možnost na sobě pracovat, a to se mi moc líbí. Ale abych se dostal k již zmiňované tematice.

Do Ergotepu jsem nastoupil začátkem letošního roku, a to hned v lednu. Jak jsem se vůbec o Ergotepu dozvěděl? Jak to všechno začalo? Již během studia na Obchodní akademii Olgy Havlové v Janských Lázních, v rámci 3. a 4. ročníku. Praxe budete mít v Ergotepu, pamatuji si to, jako bych se to dozvěděl včera. Ačkoli jsme dostali všechno až pod ruce, jak se říká, raději bych si praxi zajistil sám. Tak jsem tehdy uvažoval. Obavy a strach z neznámého, nervozita a vše s tím spojené, to mě ubíjelo. Postupně se řešila doprava na praxe, ubytování a jiné věci. Vše se vyřešilo, stanovily se termíny a bylo jasno.

Ale teď k projektu samotnému. Veškerá praxe byla realizována pod projektem „Výzva 54”. Tehdy z naší školy mělo praxe více tříd, některé dokonce byly kvůli počtu rozděleny do skupin. My jsme byli pilotní třídou, jeli jsme první. Dokonce si dosud vzpomínám, jak nám všichni volali a byli plní očekávání, jak to všechno probíhá. Největší dávka dotazů a zvědavosti však přišla teprve po návratu do školy. Všichni se moc těšili na naše zážitky a informace. Po naší partě následovaly ještě další třídy.

Průběh vás však jistě zajímá nejvíce, že? Během praxe jsme absolvovali teoretické přednášky vedoucích pracovníků v Ergotepu. Měli jsme možnost si vyzkoušet i pracovní pohovor. Cílem bylo vyprofilování pozice, kterou si během praxí vyzkoušíme. Moc se mi líbilo vzdělávací centrum, kde jsem byl jako v jiném světě. Jiní si vyzkoušeli pozice administrativy, IT, distribuce a mnoho dalšího. Nejvíce se mi líbila praktičnost toho, že si mohu vyzkoušet x pracovních pozic podle zájmu a možností v rámci vlastního zdravotního omezení. Prošli jsme si procesem sociálního podnikání, tedy co je cílem, jak na to a jak to funguje z pohledu Ergotepu.

Všechno to však nebylo pouze o Ergotepu. Navštívili jsme také dva jiné sociální podniky, Dřevovýrobu v Otradově a Neratov, zapsaný spolek. Měli jsme možnost vidět sociální podnikání zase z jiného hlediska, bylo to velmi poučné. V návaznosti na prohlídky těchto dvou podniků jsme si měli promyslet svůj vlastní podnikatelský záměr, který jsme v průběhu realizovali. Na závěr byla vybrána a prezentována nejlepší díla. Tehdy se mi v Ergotepu moc líbilo a bylo mým snem tam jednou pracovat. Nyní je to skutečnost. Občas mám pocit, jestli to není jenom sen. I když nemáte úplně skvěle rozdané karty, neznamená to, že nic nemůžete dokázat. Samozřejmě, není to vždy úplně růžové, ale snažím se a bojuju, určitě to stojí za to. Bojujte taky, jděte si za svými sny, vyplatí se to. Právě Ergotep se stal mým hrdinou, co se týká zaměstnání, předávání pracovních návyků a vůbec práce na sobě samém. Tímto Ergotepu moc děkuji.

Již v tuto chvíli máme připravený velmi zajímavý projekt Do praxe bez bariér, který bude realizován na jaře roku 2019. Nebojte se, určitě vás budeme informovat.