Praxe během studia na OAJL byly super. Změna je život, pracuji v Ergotepu

Tak už se nám to blíží. Vládu nad přírodou převzal podzim. Vždy když se zbarví listí, evokuje mi to myšlenky zavzpomínat a přemítat, co bylo a co bude.

V současnosti absolventi Obchodní akademie Olgy Havlové. Někteří jsou již zaměstnanci Ergotepu a daří se jim.
V současnosti absolventi Obchodní akademie Olgy Havlové. Někteří jsou již zaměstnanci Ergotepu a daří se jim. | foto: ISP21

Jak se tato přírodní tematika týká praxí a mé činnosti? Následně vám vše vysvětlím. Je to téměř rok, co jsem zaměstnán v Ergotepu. V současnosti již ne na pozici personalisty. Změna je život, je to tak. Spolupracuji na projektech v IT, baví mě to a mám možnost na sobě pracovat, a to se mi moc líbí. Ale abych se dostal k již zmiňované tematice.

Do Ergotepu jsem nastoupil začátkem letošního roku, a to hned v lednu. Jak jsem se vůbec o Ergotepu dozvěděl? Jak to všechno začalo? Již během studia na Obchodní akademii Olgy Havlové v Janských Lázních, v rámci 3. a 4. ročníku. Praxe budete mít v Ergotepu, pamatuji si to, jako bych se to dozvěděl včera. Ačkoli jsme dostali všechno až pod ruce, jak se říká, raději bych si praxi zajistil sám. Tak jsem tehdy uvažoval. Obavy a strach z neznámého, nervozita a vše s tím spojené, to mě ubíjelo. Postupně se řešila doprava na praxe, ubytování a jiné věci. Vše se vyřešilo, stanovily se termíny a bylo jasno.

Ale teď k projektu samotnému. Veškerá praxe byla realizována pod projektem „Výzva 54”. Tehdy z naší školy mělo praxe více tříd, některé dokonce byly kvůli počtu rozděleny do skupin. My jsme byli pilotní třídou, jeli jsme první. Dokonce si dosud vzpomínám, jak nám všichni volali a byli plní očekávání, jak to všechno probíhá. Největší dávka dotazů a zvědavosti však přišla teprve po návratu do školy. Všichni se moc těšili na naše zážitky a informace. Po naší partě následovaly ještě další třídy.

Průběh vás však jistě zajímá nejvíce, že? Během praxe jsme absolvovali teoretické přednášky vedoucích pracovníků v Ergotepu. Měli jsme možnost si vyzkoušet i pracovní pohovor. Cílem bylo vyprofilování pozice, kterou si během praxí vyzkoušíme. Moc se mi líbilo vzdělávací centrum, kde jsem byl jako v jiném světě. Jiní si vyzkoušeli pozice administrativy, IT, distribuce a mnoho dalšího. Nejvíce se mi líbila praktičnost toho, že si mohu vyzkoušet x pracovních pozic podle zájmu a možností v rámci vlastního zdravotního omezení. Prošli jsme si procesem sociálního podnikání, tedy co je cílem, jak na to a jak to funguje z pohledu Ergotepu.

Všechno to však nebylo pouze o Ergotepu. Navštívili jsme také dva jiné sociální podniky, Dřevovýrobu v Otradově a Neratov, zapsaný spolek. Měli jsme možnost vidět sociální podnikání zase z jiného hlediska, bylo to velmi poučné. V návaznosti na prohlídky těchto dvou podniků jsme si měli promyslet svůj vlastní podnikatelský záměr, který jsme v průběhu realizovali. Na závěr byla vybrána a prezentována nejlepší díla. Tehdy se mi v Ergotepu moc líbilo a bylo mým snem tam jednou pracovat. Nyní je to skutečnost. Občas mám pocit, jestli to není jenom sen. I když nemáte úplně skvěle rozdané karty, neznamená to, že nic nemůžete dokázat. Samozřejmě, není to vždy úplně růžové, ale snažím se a bojuju, určitě to stojí za to. Bojujte taky, jděte si za svými sny, vyplatí se to. Právě Ergotep se stal mým hrdinou, co se týká zaměstnání, předávání pracovních návyků a vůbec práce na sobě samém. Tímto Ergotepu moc děkuji.

Již v tuto chvíli máme připravený velmi zajímavý projekt Do praxe bez bariér, který bude realizován na jaře roku 2019. Nebojte se, určitě vás budeme informovat.

Metodika Ergoprogress

„Inovativní návod, jak provozovat efektivní integrační sociální podnik segmentu osob se zdravotním postižením."