Aktuality 18/03/2019

Ze sociálního světa #7

Sociální svět přinesl i v dalším týdnu spoustu zajímavostí. Opět jsme pro vás některé z nich vybrali. Dnes se dočtete, že ne vždy mají projekty staveb pro postižené dveře otevřené, jaké výhody pro sociální podniky chystá stát a jak vlastně úspěšně sociálně podnikat. Nebude chybět ani motivační příběh hendikepovaných, tentokrát přímo z českých hor. V neposlední řadě přinášíme informaci o zamítnutí zvýšení příspěvku na zaměstnávání OZP. To vše se dočtete v následujících řádcích. Vítejte u dalšího pokračování aktualit s názvem Ze sociálního světa.

Ze světa sociálního podnikání
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: ISP21

1) Zamítnuto zvýšení příspěvku na zaměstnávání OZP

Proběhlo jednání Poslanecké sněmovny, ve kterém se projednávalo zvýšení příspěvku na zaměstnávání OZP. Návrh byl součástí novely cizineckého zákona. Přestože celý cizinecký zákon a s ním spojené novely byl schválen, pozměňovací návrh týkající se příspěvku podle § 78a schválen nebyl. Co to znamená a jaké jsou podrobnosti, zjistíte v našem článku.

2) Domy pro postižené ve Svitávce nebudou

Jihomoravský kraj se potýká s vlnou nevole ze strany občanů, ohledně připravované stavby dvou domů pro postižené. Krajská rada se tedy rozhodla projekt přesunout do jiné lokality. Co se místním nelíbí na této stavbě a jaká bude nová lokalita? O problematice informuje Deník.

3) Návod na úspěšné sociální podnikání

František Korál je odborníkem sociálního podnikání v oblasti provozu hotelů, restaurací a kaváren. Portál České sociální podnikání jej vyzpovídal a zjistil, jak v rámci konzultací pomáhá dalším sociálním podnikům.

4) Neslyšící česká lyžařka se postaví elitě

Tereza Kmochová je odmala neslyšící. S tímto hendikepem se však vypořádává na výbornou. Již několik let patří mezi špičku ve svém oboru, ale teprve nedávno se postavila na trať obřího slalomu Světového poháru ve Špindlerově Mlýně. Ještě před závodem ji vyzpovídal server Sport.cz.

5) V Bystřici vzniká nové chráněné bydlení

Zlínský kraj vybuduje nové chráněné bydlení v Bystřici pod Hostýnem. O jaké místo se jedná a co vše k tomuto bydlení připadne? O tom informoval na webu Zlínského kraje Jan Vandík z tiskového oddělení hejtmanství.

6) Sociálním podnikům se dostane podpory od státu

Nové zakázky a zvýhodněné úvěry, to by měly být hlavní bonusy, které chystá stát pro sociální podniky. Co však na oplátku musejí splňovat a jaké jsou další podrobnosti, se dozvíte na portálu Ekonom.cz.

7) Bionické ruce mění lidem bez končetin život

V dnešním moderním světě techniky, se zlepšují podmínky také pro lidi bez končetin. Velkou pomocí jsou v tomto případě například bionické ruce. Ty jsou sice velmi drahé, jak sám říká Jonáš Kešnar v rozhovoru pro DVTV, který tuto ruku získal díky sbírce Konta bariéry. I přesto se však stále najdou značná omezení při používání této revoluční techniky, o které informuje magazín Smartmania.cz.

Novinky sestavil: Martin Alt