Aktuality 26/03/2019

Aktualizováno! Zamítnuto zvýšení příspěvku na zaměstnávání OZP

Ve středu 13. 3. 2019 proběhlo jednání Poslanecké sněmovny, ve kterém se projednávalo zvýšení příspěvku podle § 78a z 12 000,- Kč na 12 800,- Kč. Návrh byl součástí novely cizineckého zákona. Přestože celý cizinecký zákon a s ním spojené novely byl schválen, pozměňovací návrh týkající se příspěvku podle § 78a schválen nebyl.

příspěvek na zaměstnávání zdravotně postižených, novela zákona, §78
Ilustrační snímek | foto: ISP21

Aktualizováno: V pondělí 25. 3. 2019 proběhlo jednání tripartity, po kterém vláda sdělila, že stále usiluje o zvýšení příspěvku na zaměstnávání OZP. Zatím však není nic jisté. Jednou z možností je, že vláda navrhne zvýšení příspěvku v rámci novely zákona o investičních pobídkách, kde je novelizován také zákon o zaměstnanosti. Projednání návrhu lze očekávat v dubnu. Přechodná ustanovení v rámci této novely by měla zajistit možnost zpětného vyplacení zvýšeného příspěvku i za první čtvrtletí 2019. Je tedy zřejmé, že vláda tuto problematiku stále řeší a možná se dočkáme kladného rozuzlení.

Původní zpráva: Ve středu 13. 3. 2019 proběhlo jednání Poslanecké sněmovny, ve kterém se projednávalo zvýšení příspěvku podle § 78a z 12 000,- Kč na 12 800,- Kč. Návrh byl součástí novely cizineckého zákona. Přestože celý cizinecký zákon a s ním spojené novely byl schválen, pozměňovací návrh týkající se příspěvku podle § 78a schválen nebyl.

MPSV se pravděpodobně bude snažit zvýšit příspěvek jinou cestou, ale téměř jistě je vyloučeno zvýšení od 1Q 2019. Co to tedy znamená? Zatím tedy musíme počítat s tím, že přes vyšší minimální mzdu budeme dostávat stejný příspěvek jako v roce 2018.

Pro zvýšení příspěvku bylo jen 59 poslanců, většina se zdržela hlasování. Pro hlasovali všichni piráti, lidovci a většina SPD, Starostové a nezávislí, klub ANO se unisono zdržel hlasování, stejně jako komunisté. Ostatní hlasovali proti. Od projednání ve výboru 22. 11. do načtení návrhu poslankyní Gajdůškovou uplynula příliš dlouhá doba.

  • stanovisko výboru pro bezpečnost (garančního) k návrhu novely ZoZ bylo nedoporučující,
  • velká část poslanců vnímala návrh jako přílepek s komentářem, že o něm nic nevěděli,
  • nepomohl ani dopis poslancům odeslaný minulý týden, na který někteří reagovali pozitivně.

Autor: Martin Alt