Aktuality 21/03/2019

Aktuálně! Vláda chystá nový zákon o sociálním podnikání

Sociálním podnikům se u nás poměrně daří. Nebo to tak alespoň vypadá. Podle databáze spravované Ministerstvem práce a sociálních věcí se k tomuto statusu hlásí již 235 společností. Česká legislativa však dosud žádnou definici sociálního podniku neobsahovala, proto pro ně neplatí jasná pravidla.

zákon o sociálním podnikání 2019
Ilustrační snímek | foto: ISP21

Jediné, co aktuální legislativa obsahuje, je usnadnění hledání práce zdravotně postiženým. Pro ostatní sociálně znevýhodněné takové možnosti aktuálně nejsou. To se má však brzy změnit.

Úřad vlády předložil zákon, jehož návrh by měl od příštího roku definovat, jak má podnik vypadat, aby se mohl nazývat sociálním a mohl žádat o finanční podporu od státu. Hlavním cílem je tedy zvýšit zaměstnanost zdravotně a sociálně znevýhodněných. Pokud bude ve firmě pracovat alespoň třicet procent lidí se zdravotním hendikepem, v předdůchodovém věku či například se záznamem v trestním rejstříku, má poté takový podnik mnohem větší šanci, získat od státu podporu v rámci veřejných zakázek. O jakých výhodách tedy mluvíme?

Podle návrhu zákona by dotace od státu měly tvořit nejvýše 70 procent příjmů sociální firmy. Českomoravská záruční a rozvojová banka by měla poskytovat zvýhodněné úvěry a záruky. Vyplácet by se měly příspěvky na investice, pracovní místa či provozní náklady. Integrační podniky by mohly získat vyhrazené veřejné zakázky. Ty byly dosud jen pro firmy s alespoň polovinou postižených pracovníků. Zákon by měl také zabránit vyplácení dvojí podpory. Pokud již firma získala peníze například na chráněná místa pro hendikepované, nemůže příspěvky dostávat i jako sociální podnik.

Je třeba však splnit ještě další požadavky. Sociální podniky by měly mít povinně webové stránky. Každý rok by měly také připravovat zprávu o své činnosti. V integračním podniku by se pracovníci měli s poradenstvím a psychosociální pomocí chystat na běžné zaměstnání.

Vzniknout by měla nová vládní rada pro rozvoj sociální ekonomiky. Status sociálního podniku by mělo přiznávat Ministerstvo práce a sociálních věcí, vést by mělo i registr. Vláda by mohla návrh zákona schválit již na jaře letošního roku a poté ho předložit do Poslanecké sněmovny. Podpory by se tak sociální podniky měly dočkat již od ledna 2020.

Zdroj: ČTK, Hospodářské noviny, Ekonom

Autor: Martin Alt