Rozhovor 03/06/2020

Jaký je rozdíl mezi Mens Sanou a Botumy? Vysvětluje Jaroslava Saidlová

Botumy je sociální podnik s pevnými ostravskými kořeny, které sahají do historie k nestátní neziskové organizaci Mens Sana. Jak jsou tyto podniky propojeny a čím je právě Botumy tak jedinečný? To nám vysvětluje v rozhovoru člověk, který má k oběma organizacím nejblíže, paní Jaroslava Saidlová.


Jaroslava Saidlová
Jaroslava Saidlová vysvětluje rozdíl mezi Mens Sanou a Botumy | foto: ISP21

Za jakým účelem podnik vznikl?

Vznikl především za účelem zaměstnávání lidí s hendikepem nebo sociálním vyloučením. Podnik se vytvořil tak, abychom měli šanci více zaměstnávat, aby lidé, kteří u nás již prošli programy Mens Sana, mohli v tom, co se naučili, pokračovat dál. Byla bych moc ráda, kdybych těm lidem jednou mohla dát smlouvu na dobu neurčitou. Ne, jak tomu je v rámci dotačních programů nebo Mens Sany, kde máte smlouvu třeba jenom na rok nebo po dobu, co je grant a ti lidé pak musí opět jít na úřad práce a čekají na další příležitost. Chtěli bychom být soběstační. Navíc máme kolem sebe spoustu lidí graficky nebo výtvarně zdatných. Ti dodávají ten punc výrobkům, které jsou netradiční a krásné. Z tohoto důvodu, že máme, co nabídnout, jsme se rozhodli, že uděláme sociální podnik.

Je nějaká provazba mezi Mens Sanou a Botumy?

Je tam velká provazba, protože Botumy vedou lidé Mens Sany. Já jsem ředitelka Mens Sany a zároveň jednatelka Botumy. Zároveň Botumy dělá zakázky pro Mens Sanu, tzn. proč kupovat kuchyňskou linku z nekvalitní překližky, když se to může vyrobit v dílně Botumy a může se to fakturovat Mens Saně. Obě společnosti jsou spokojeny, protože Mens Sana dostane kvalitní výrobek ve slušné ceně.

Vzejdou budoucí zaměstnanci z Botumy, tedy ze sociální služby-sociální rehabilitace Mens Sany?

Také, ale jak jsem už říkala u Mens Sany pracovní rehabilitace není tolik podporovaná úřadem práce, takže i když my žádáme o nějakou podporu a pošleme tam klienta, málokdy se stane, že nám úřad práce vyhoví.

Zaměřujete se na určitou cílovou skupinu nebo na širokou veřejnost?

Botumy zaměstnává v rámci projektu, který má Mens Sana. Lidé s duševním onemocněním, kteří dělají v dřevařské dílně, v provozní dílně, další spravují náš web nebo jsou na šicí dílně. Dále lidé se sociálním znevýhodněním. Ti jsou u nás přes projekt Moravskoslezského paktu. Byli dlouhodobě nezaměstnaní, mají buď velmi nízké vzdělání, nebo z důvodu, že jsou romského původu.

„Snažíme se, co nejméně zatěžovat životní prostředí.“

Ke své činnosti přistupujete také s ohledem k životnímu prostředí. Co znamená, že jsou vaše výrobky ekologické.

Snažíme se, co nejméně zatěžovat životní prostředí. Jednak vyrábíme z kvalitních materiálů, šijeme z bavlny, lnu a využíváme zbytkový materiál, takže děláme tkané věci z použitých triček. Vzniknou díky tomu třeba koberce, tašky a hračky. Snažíme být i v tomto více ekologičtí.

Jaké produkty si mohou zákazníci odnést?

Specializujeme se jednak na módů pro lidi, kteří jsou prostorově výrazní a šijeme různé tuniky, legíny, sukně, šatovky. Je to hodně žádané zboží. Jediná nevýhoda je v tom, že se nemůžeme napojit na velký e-shop, protože nejsme schopni udělat od každé velikosti třeba 50 ks za měsíc. Dále bereme vlnu od ovcí místního faráře a zpracujeme z toho vložky do bot, které zadržují pot. Je to naprosto přírodní, ruční práce. Také šijeme různé kapsičky a tašky. Máme zakázky například z Moravskoslezského kraje, který vyrobí z tuny papíru letáky. Po akci by se pak takové letáky vyhodili. My z toho děláme třeba propisky, leporela, dětské hry, misky, náramky. Záleží, co si zákazník přeje. Máme také dílnu, kde děláme výrobky ze dřeva, stojánky na mobil, stoly, kuchyňské linky. Kromě dřevařské máme ještě provozní dílnu, kde zvládneme třeba opravit elektřinu, instalaci nebo topení.

„Spolupracujeme s řadou organizací v rámci komunitního plánu města Ostravy.“

Spolupracujete i s jinými sociálními podniky či neziskovými organizacemi?

Bez toho by se to neobešlo. Jednak jsme členem Klastru sociálním podniků SINEC, který sdružuje desítky sociálních podniků. Ten nás podporuje a vyjedná nám třeba nějakou dotaci v rámci Moravskoslezského kraje. Dále spolupracujeme s řadou organizací v rámci komunitního plánu města Ostravy, kde spolupracujeme na akcích pro sociální podniky. Zapojujeme se do různých konferencí. Myslím, že sociální podnikání není tak rozvinuté, aby zde mohl jednotlivec fungovat sám. Navzájem si reagujeme na různé zakázky, každý umí něco jiného.

Co je projekt s názvem Fitko pro mozek?

Fitko pro mozek bylo vytvořeno v našem Centru trénování paměti, kam mohou docházet nebo programy využívat lidé s doporučením neurologa nebo psychiatra. Fitko je určeno například pro lidi, kteří se potřebují nějakým stylem zrelaxovat. Fitko nabízí třeba kreativní kresbu, malbu, arteterapii, muzikoterapii. Záleží, co si člověk vybere nebo ho zajímá. Objednávají si nás také podniky, obce a pracujeme i se seniory.

Provozujete také centrum trénování paměti, oč se tedy jedná?

Centrum trénování paměti provozujeme od roku 2015. Programy jsou primárně určeny lidem se stanoveným postižením, kteří mají poškození mozku, je tam zjištěné poškození kognitivních funkcí, nebo to jsou lidé, kteří mají diagnózu duševního onemocnění. Proto zde již není prostor pro zdravou veřejnost.

Zabýváte se vzděláváním a osvětou v neurokognitivní oblasti. Můžete nám tento záměr vysvětlit?

My reagujeme svými programy na týden trénování paměti, což je taková národní záležitost. V tomto období máme týden otevřených dveří, kde jsou různé přednášky pro veřejnost. Představujeme veřejnosti, co je kognitivní rehabilitace nebo neurokognitivní rehabilitace.

Otázka na závěr, vrací se k vám klienti?

Co se týče třeba prodeje oděvů, tak vždy čekají na novou kolekci. Zatím prodáváme jenom v ostravském CVRKu. To je projekt původem z Prahy, kde jsou handmade výrobky Fler, což je zajímavý e-shop kreativců. Na našich stránkách botumy.cz máme také e-shop, ale ještě jsme nedělali žádnou větší propagaci. Prodáváme také na akcích, třeba na Colors of Ostrava. Co se týče výrobků, zde se jedná spíše o zakázky pro jednotlivce. Proto tedy pracujeme především pro Mens Sanu.

Autor:Martin Alt


Metodika Ergoprogress

„Inovativní návod, jak provozovat efektivní integrační sociální podnik segmentu osob se zdravotním postižením."