Rozhovor 05/08/2020

MANA čokoládovna tvoří pestřejší a šťastnější svět

Když se sociální podnik zaměří na jídlo, bývá to vždy zajímavé. O to víc, pokud se jedná o sladké. V tomto případě o čokoládu. V čem je MANA čokoládovna tak specifická? Možná se stačí podívat jenom na fotografii a začnou se vám sbíhat sliny. To ale není vše. Jak zde pracují se zaměstnanci a proč byste se o tento podnik měli vlastně zajímat? Odpovídá Pavlína Šafusová.

Pavlína Šafusová představuje své dobroty
Pavlína Šafusová představuje své dobroty. | foto: Michal Šafus

Co bylo podnětem pro název čokoládovny?

V počátku existence čokoládovny v roce 2012 jsme pro ni hledali zajímavý a zapamatovatelný název. Nápady nám přinesli zákazníci a milovníci čokolády. Stále jsme však hledali název, který by nás a naši práci charakterizoval nejlépe. Na jednom z prvních trhů, kde jsme nabízeli naši čokoládu, kolega říká: „Paní, to je taková lahoda, tahle naše čokoláda, to je úplná mana.“ A název byl jasný.

„Děláme to, co nám dává smysl.“

Můžete nám více popsat činnost podniku?

Tvoříme pestřejší a šťastnější svět, v Krásné Lípě přímo na náměstí, již 7 let v sociálním podniku společně vytváříme lahodnou čokoládu a čokoládový zážitek tak, aby byl zákazník nadšený a rád s námi spolupracoval. Jsme skupina slušných lidí, kteří mají neustále ruce od čokolády a s nadšením předvádí svůj um dalším lidem. Vzájemně si důvěřujeme, jsme odpovědní a respektujeme se. Děláme to, co nám dává smysl a není v rozporu s našimi hodnotami.
Všechny činnosti se točí kolem čokolády a lidí. Vše zajišťujeme sami, od nákupu surovin po realizaci čokoládových produktů, od nabídky a získání zakázky až po její odevzdání zákazníkovi, od přípravy pracoviště až po závěrečný úklid, administrativě se nevyhýbáme, provozujeme e-shop a pobočku Zásilkovny, pro komunikaci mezi sebou i zákazníky využíváme také internet, baví nás i telefonická komunikace. Neustále se učíme mnoho věcí a tím lépe ovlivňujeme kvalitu, efektivitu, ekologický a společenský dopad.

Mana čokoládovna

Výběr sladkostí je opravdu pestrý. | foto: Mana, čokoládovna
  • Výběr sladkostí je opravdu pestrý. | foto: Mana, čokoládovna
  • Výběr sladkostí je opravdu pestrý. | foto: Mana, čokoládovna

  • Výběr sladkostí je opravdu pestrý. | foto: Mana, čokoládovna

Čím se MANA může pochlubit? Přesněji řečeno: Čím se odlišuje?

Můžete u nás sledovat, jak naše čokolády vznikají, dívat se, jak dlouho chcete. O čokoládě se také dozvíte mnoho podrobností, zhotovit si můžete dle vlastní fantazie čokoládové výrobky, odlít je do forem, které si sami vyrábíme. Najdete na nich reliéfy s regionálními motivy, např. si můžete vybrat z chráněných ptáků Národního parku Českosaského Švýcarska, rozhleden a pamětihodností Šluknovského výběžku. Hitem je také forma se slavnou třísedadlovou motorkou Čechie Böhmerland, která v Krásné Lípě vznikla. Další odlišností je fungování firmy, která stojí na principech svobody v práci a pracuje v sebe řídících týmech.

Jakou máte funkci?

Funkce v našem sociálním družstvu nemáme. Všichni jsme pracovníci v čokoládovně a role máme, jak je nazýváme, „plovoucí“. To co jde každému pracovníkovi nejlépe, a u které činnosti má své srdce a je s ní nejvíce v souladu, tu činnost a roli má. Vše je v pohybu, jsme živoucí organismus. Moji roli cítím v podpoře ostatním kolegům při spolupráci a společné tvorbě našich záměrů.

Co vedlo k tomu založit sociální podnik? Je za vznikem nějaký příběh, proč podnik vznikl?

V roce 2012, v době ekonomické krize a nedostatku pracovních míst jsme s kolegou hledali zajímavé možnosti, jak vytvořit příležitost lidem kolem nás dělat smysluplnou práci a přitom být i šťastný. Protože oba s kolegou dlouhodobě působíme v sociálních službách, sociální podnikání bylo jasnou volbou. Nový občanský zákoník přišel s možností vytvořit sociální družstvo, tak jsme neváhali a tuto příležitost zhmotnili v naší CEDROVATKU, sociální družstvo, které začalo čokoládovnu MANA provozovat. Principy sociálního podnikání a svobody v práci jsou si velmi blízko, je to pro nás barevná duha principů.

„Jsme lidmi pro lidi.“

Jste sociálním podnikem. Můžete čtenářům přiblížit, co to v případě této čokoládovny znamená?

V případě naší MANA čokoládovny to znamená, že jsme lidmi pro lidi, nejsme lidskými zdroji, nejsme stroji ani roboty. Tvoříme hlavou, rukama, srdcem, nechceme drancovat ani sebe, ani přírodu. Máme spoustu radosti, úsměvu, štěstí, o které se rádi dělíme.

Nepřemýšleli jste o tom, založit integrační sociální podnik?

Pro některé pracovníky integračním podnikem jsme, i když to v názvu nemáme. Jsme v myšlence integrace velmi otevření, reagujeme na potřeby jednotlivých lidí, nejsme svázáni definicí. Pro každého pracovníka má integrace individuální význam.

Do jaké míry je pracoviště přizpůsobeno zaměstnancům?

Pracoviště a podmínky jsou přizpůsobeny zcela individuálním potřebám jednotlivcům, jsou neustále s každým člověkem komunikovány při každodenních činnostech, takže se vyvíjí dle aktuálních potřeb pracovníků a právě vykonávaných činností.

„Těšíme se do práce, těšíme se na každodenní činnosti.“

Vidíte nějaký pozitivní posun u zaměstnanců, kteří u vás delší dobu pracují (tzn. zlepšení psychického stavu, rozvoj atd.)?

V naší čokoládovně MANA jsou pracovníci, kteří se chtějí rozvíjet a jsou tvůrci, každý den je tedy vysledovatelný pozitivní progres. Těšíme se do práce, těšíme se na každodenní činnosti a na setkání se zákazníky i kolegy, a pokud nemáme zrovna tu nejlepší náladu, tak víme, že se můžeme na kolegy spolehnout, že nás podpoří.

Je možné podpořit čokoládovnu MANA i jiným způsobem než koupí výrobků?

Ano, je. Máme radost, když můžeme naši radost a dovednosti šířit, když o nich můžeme mluvit a sdílet naše principy s dalšími lidmi. Přijeďte k nám na návštěvu, ochutnat čokoládu, popovídat si, sdílet s námi inspirace. Přijďte si vyrobit čokoládu, darujte náš poukaz, sdílejte se svými přáteli zažitou radost u nás, doporučte nás, využijte naše náhradní plnění, napište o nás, moc díky, je to pro nás důležité a vážíme si funkční spolupráce a podpory.

Čokoládovna je součástí komunity Slušná firma. Co to přesně znamená?

Ctíme společné principy, jsou to naše stavební kameny. Být v této komunitě pro nás znamená sdílení, sounáležitost, vzájemnou podporu a inspiraci.

Jsou zde nějaké plány do budoucna?

Do budoucna se díváme tvořivým pohledem. Plány nevytváříme. Máme záměr, být tyrkysovou firmou, firmou 21. století, firmou plnou života, vůní a chutí. Jak jsem uvedla v počátku: „Tvoříme pestřejší a šťastnější svět“, pojďte jej tvořit s námi.

Autor: Martin Alt

Metodika Ergoprogress

„Inovativní návod, jak provozovat efektivní integrační sociální podnik segmentu osob se zdravotním postižením."