Rozhovor 28/10/2020

Dnes pomáhám a to nejen dnes

Když navštívíte stránky organizace Dnes pomáhám, z. s., dýchne na vás pozitivní atmosféra. Nejen kvůli růžové barvě, která zde převládá, ale i kvůli úsměvům tří sympatických žen. Petra, Dominika a Helena. Ty totiž za celým projektem stojí.

Odpovídají Petra, zakladatelka a Dominika, která má na starosti marketing.

Tým, který stojí za organizací
Tým, který stojí za organizací. | foto: archiv Dnes pomáhám

Jak to celé začalo? Vzbudily jste se a řekly si „dnes budu pomáhat“?

P: V roce 2017 jsem přemýšlela, že bych chtěla dát svému životu určitou přidanou hodnotu. Už v té době bylo populární používat hashtagy a byly in třeba #dnesnosim, #dnesvarim a tak mě napadlo: a proč ne #dnespomaham? A tak to začalo. Sdílely jsme skutky a dobročinné akce druhých, a posléze začaly organizovat akce vlastní.

D: Ja som k Petre naskočila do vlaku v roku 2018, keď som sama potrebovala pomoc pri propagácii osvetovej akcie, ktorú som organizovala. Potom potrebovala ona pomoc pri svojej akcii a slovo dalo slovo a už som neodišla.

Co tedy děláte a kde? Pomáhat se totiž dá vícero způsoby.

P: Pomáháme všem, kdo to potřebují a to zejména v Brně, kde žijeme. Především učíme lidi, že pomáhání by mělo být součástí života každého zdravého člověka, a že pomoc nebolí. Právě naopak. Skrze zážitky a různé akce dokazujeme, že to může být i velice příjemný zážitek a i zábava.

D: Spájame potrebných s pomocníkmi. Zistili sme totiž, že je veľa ľudí, ktorí chcú pomáhať, ale nevedia komu a ako. Okrem toho dokážeme aj po právnej stránke poskytnúť zázemie napríklad pre finančné dary, ktoré sa bez administratívy nezaobídu. No gro našej činnosti spočíva v organizovaní charitatívnych eventov od popoludnia s hendikepovanými deťmi stráveného na vychádzke v prírode až po fashion show plných celebrít s výťažkom pre potrebných, ktorej sa zúčastní 200 ľudí.

Vím, že máte i zajímavé sociální sítě. Pověděly byste čtenářům víc?

P: Dnes svět opravdu funguje na internetu, proto živíme, jak FB, tak Instagram. Snažíme se být, co nejvíce transparentní a skutečné, protože důvěra a opravdovost je pro naši organizaci a inspiraci lidí zásadní.

D: Každú nedeľu zverejňujeme jedného „pomáhača“ spomedzi obyčajných ľudí a ukazujeme svetu ich dobré skutky, pretože ľudia samy seba málokedy v tomto smere pochvália. V pondelky zase uvádzame citáty na zamyslenie pod #konecnepondeli, ktoré majú dobrý ohlas. Tento rok sme sa viac zamerali na predstavovanie osôb v tíme, pretože sme presvedčené, že, keď ľudia pochopia, že ani my nie sme nijak špeciálne a riešime bežné veci, budú nám viac veriť.

Jelikož tyto ženy mají srdce na pravém místě, od letošního roku začaly s projektem JEDNA SE POČÍTÁ.

Koho napadlo něco takového realizovat a proč?

P: První myšlenka udělat něco takového byla asi moje. Jenže, jak už to bývá, jedno vede k druhému a Domča začala trénovat na maraton, k tomu se přidala naše kamarádka Martina Lagová a radostně vyhlásila, že tréninkem přece určitě získáme peníze pro „naše děti“, jak říkáme dětem zapojeným do projektu. A tak se toho neúnavně chopila, až jsme tam, kde jsme. Blížíme se, i přes dobu COVIDU, k prvnímu milionu na sbírkovém transparentním účtu.

D: Táto idea funguje dobre, pretože nikoho nenútime do veľkých vecí. Každá koruna sa počíta aj jedna koruna sa počíta. A naši pomáhači to tak pochopili. Poslali nám 30 000 Kč, ale aj 50 Kč. A je to tak v poriadku. Každý pomáha do takej miery, ako mu umožňuje jeho životná situácia. Peniaze sa hromadia na transparentnom účte a z neho do poslednej koruny pokračujú k chorým a hendikepovaným deťom z Brna a okolia. Obyvatelia tak podporujú priamo rodiny s ich vlastného regiónu. Rodiny, ktoré sme spoznali, overili a sme s nimi v kontakte. Nie sú to žiadne virtuálne osoby, ktoré naši darcovia nemajú nikdy šancu stretnúť. Zapájajú sa jednotlivci, skupiny a aj firmy. A to nás teší.

Fotogalerie

Aktivity organizace jsou různorodé. | foto: archiv Dnes pomáhám
  • Aktivity organizace jsou různorodé. | foto: archiv Dnes pomáhám
  • Aktivity organizace jsou různorodé. | foto: archiv Dnes pomáhám

  • Aktivity organizace jsou různorodé. | foto: archiv Dnes pomáhám

Záměr veškeré činnosti je myslím zcela jasný. Daří se to všechno tak, jak jste si představovaly?

P: Jelikož zatím všechny naše projekty vznikly čistě od srdce, realita předčila veškerá moje očekávání a jsem za to moc vděčná. Snažíme se věci netlačit, cítíme, že tak je to správné, přirozené a opravdové. Faktem ale je, že s růstem dárců a našich příznivců roste zodpovědnost a očekávání. I když to třeba místy vázne nebo se náhodou něco nepodaří, vždycky nám to potom karma v dobrém vrátí.

D: Ja už som v istom bode života prestala mať plány, takže som si nepredstavovala nič, čiže za mňa áno – darí sa viac, ako som si predstavovala. Niekedy, keď sa v tom zhone a návale práce zastavím, som v šoku, kam až sme sa dostali a obdivujem všetkých, ktorí cez nás pomohli. A som im vďačná za tú dôveru, ktorú do nás vložili. Toto si totiž ceníme asi najviac a robíme všetko, preto, aby sme nesklamali.

Jste hodně aktivní, takže se nabízí otázka. Plánujete další projekty i mimo Brno, kde nyní žijete?

P: Na podzim chystáme druhý ročník zdařilého benefičního galavečeru Show and the City ve spolupráci s agenturou TopPromo a Wonder Production. Pokukujeme i po benefičním plese, ovšem doba momentálně těmto akcím nepřeje, tak uvidíme. Kromě toho se chceme víc opřít do projektu JEDNA SE POČÍTÁ a získat další posily, abychom mohly pomáhat ještě víc. Zatím neplánujeme expandovat z Brna dál.

D: Ako povedala Petra, máme plány, uvidíme, čo si o tom myslí koróna. Okrem toho zrejme zorganizujeme tretí ročník podzimnej zbierky oblečenia pre ľudí bez domova a rady by sme získali človeka, ktorý by nám pomohol rozbehnúť stagnujúci projekt Fuska, ktorý zhromažďuje single ponožky bez svojho parťáka a následne ich presmeruje znovu k ľuďom bez domova.

Nezbývá mi nic jiného, než popřát hodně akcí, úsměvů a úspěchů. Snad o vás ještě uslyšíme.

Autor: Tereza Ryšlavá

Metodika Ergoprogress

„Inovativní návod, jak provozovat efektivní integrační sociální podnik segmentu osob se zdravotním postižením."