Rozhovor 21/10/2020

Buďte v obraze s informačním portálem Vozejkov!

Jednou z činností širokého portfolia práce České asociace paraplegiků je Vozejkov.cz informační a komunitní portál pro vozíčkáře, jejich blízké a kamarády. Provozovatelem a správcem je Česká asociace paraplegiků – CZEPA, z. s.

Redaktorka portálu Vozejkov, Marcela Mrázková
Redaktorka portálu Vozejkov, Marcela Mrázková | foto: archiv CZEPA

Můžete nám představit komunitní server Vozejkov.cz?

Jde o informační a komunitní portál, který si klade za cíl propojovat vozíčkáře, jejich podporovatele, představovat spolky a nadšence s obdobnou činností. Redakce sleduje novinky v bezbariérové přístupnosti budov, vyhledává zajímavé kulturní akce, ale také podrobně popisuje nové turistické trasy vhodné pro vozíčkáře a rodiny s dětmi.
Zajímáme se také o legislativu. Pravidelně publikujeme plánované změny v zákonech, které v případě nutnosti připomínkujeme.
V loňském roce byla spuštěna zcela nová podoba portálu Vozejkov. Celý web se stal přehlednější, je navíc přímo propojený s aplikací VozejkMap. Díky tomu je možné informace lépe sdílet, komentovat, dotvářet. Redakce se také začala více soustředit na tvorbu vlastního obsahu, jak nám prozradila jedna z redaktorek, Marcela Mrázková.

„Bezbariérovost je důležitá pro nás všechny, stáří nikoho z nás nemine.“

Proč, respektive za jakým účelem portál vznikl?

Hlavním cílem bylo vzájemné šíření informací mezi vozíčkáři, jak jsem již zmiňovala. Obecně řečeno, rádi bychom, aby se tyto informace dostaly do nejširšího okruhu společnosti. Bezbariérovost je důležitá pro nás všechny, stáří nikoho z nás nemine.

Vozejkov je jakousi sociální sítí?

Určitě, i to je naší snahou. Každý návštěvník našeho portálu, ale i organizace si může založit vlastní profil. Díky tomu může jednoduše prezentovat svou činnost. Vše funguje na principu elektronické komunikace. Zaregistrovaní členové mohou vkládat informace, fotografie, příběhy. My se snažíme, co nejméně do těchto aktivit zasahovat. Pokud víme něco víc, rádi to k tématu doplníme formou komentáře. Tímto způsobem se daří informace šířit k stále většímu počtu návštěvníků.

Cílovou skupinou jsou pouze hendikepovaní?

Rozhodně ne. Cílovou skupinou jsou lidé s hendikepem, organizace, které poskytují nějaké služby, ale může to být třeba i člověk, který se o hendikepované z nějakého důvodu zajímá, chce být třeba dobrovolníkem. Firmy zde mohou prezentovat vhodná pracovní místa, ty ale pro jistotu ještě ověřujeme po stránce bezbariérovosti.

Máte stále nové a nové návštěvníky, nebo se opakují?

Značná část lidí se k nám pravidelně vrací. Ale určitě se nám daří získávat také nové členy, nově zaregistrované. V poslední době se o nás začínají zajímat i firmy, které prodávají zdravotní a kompenzační pomůcky.

Jakým způsobem projevují firmy zájem?

Nabízí své služby a produkty. I zde je cílem vzájemné propojení, v tomto případě hendikepovaných a firem, aby vzájemně komunikovali, sdíleli informace, právě prostřednictvím Vozejkova. I pro firmy je to užitečné, mají možnost zpětné vazby.

Co byste ještě ráda zmínila?

Vozejkov je svými možnostmi široce zaměřený. Ráda bych ještě zmínila inzeráty, ty nám doslova frčí. Každý registrovaný uživatel si může vložit inzerát, a to jak na zdravotní pomůcky, tak třeba na automobil upravený pro vozíčkáře. Nová pomůcka je poměrně nákladná. Pokud si ji, ve vyhovujícím stavu, zakoupíte přes náš portál, může to pomoci oběma stranám.

Využíváte v rámci určitých témat na portálu Vozejkov také odborníky?

Určitě. Hodně využíváme především odborníky z České asociace paraplegiků, například Zdeňku Faltýnkovou či Hanku Sixtovou. Zdeňka poskytuje poradenství při výběru správného vozíku či při prevenci dekubitů, Hanka se věnuje sociálnímu poradenství.
Na Vozejkově máme také poradnu, kam může každý uživatel napsat svůj dotaz, a to veřejně i anonymně. Naše služby jsme nově rozšířili o právní poradenství. Navázali jsme spolupráci s renomovanou právničkou v oblasti naší cílové skupiny.

Máte na starosti ještě jinou činnost kromě portálu Vozejkov?

Občas zajišťuji podklady pro naši aplikaci VozejkMap. Nedávno jsem v Brně zmapovala několik míst ohledně bezbariérovosti. V rámci toho zjišťuji, zda je k dispozici bezbariérový přístup, jestli je dostupné sociální zařízení či jakým způsobem se na dané místo vozíčkář dostane. Vše podrobně nafotím, a následně napíši článek, který o daném místě informuje.

„Vozejkov a VozejkMap jsou takoví internetoví sourozenci.“

Takže zároveň pracujete pro VozejkMap?

Vozejkmap má na starosti moje kolegyně. Do VozejkMap přispívají samy vozíčkáři. Zmapují místo či objekt po stránce bezbariérovosti, vloží jej do aplikace, respektive mapy. Kolegyně to po prověření popsaných informací, zveřejní. Tak máme jistotu, že publikujeme pouze pravdivé informace. Já tedy realizuji krok předtím, místo zmapuji, napíši o něm, a kolegyně informace vloží do VozejkMap. Vozejkov a VozejkMap jsou takoví internetoví sourozenci.

„Vozejkov je částečně také pracovním portálem.“

Máte nějaký dobrý příklad z praxe, kdy díky portálu Vozejkov někdo získal zaměstnání?

Ano, díky Vozejkovu našel práci náš nový kolega Vláďa, který pracuje v Hvězdném bazaru. Vozejkov je částečně také pracovním portálem. I my zde inzerujeme nové pracovní nabídky z dalších projektů České asociace paraplegiků – CZEPA, jako je peer mentoring či Hvězdný bazar.

Je ještě nějaká informace týkající se Vozejkova, kterou byste ráda zmínila?

Byla bych ráda, kdyby uživatelé více psali svou zpětnou vazbu z míst, která navštíví, popsali své zážitky. Sdělili nám, kde se jim líbilo, jaká byla dostupnost z hlediska bariér. V rámci našich článků se snažíme čtenáře vybízet k aktivitě, protože díky jejich názorům a zkušenostem mohou pomoci ostatním.

Autor: Jan Forbelský

Metodika Ergoprogress

„Inovativní návod, jak provozovat efektivní integrační sociální podnik segmentu osob se zdravotním postižením."