Reportáž 26/04/2023

Zachraňují životy uprostřed krizí

Co znamená nosit bílé triko nebo vestu MSF Lékařů bez hranic? Ve francouzštině Médecins Sans Frontières, zkráceně MSF. Na počátku bylo ticho. Příběh se začal psát v roce 1971, kdy začalo toto hnutí na prvním místě s lékařskou humanitární pomocí a vedle toho také s obhajobou tamních lidí a komunit, kteří konfliktem trpěli a nikdo o nich nevěděl. Za více než půl století ošetřili miliony lidí a nadále bojují s epidemiemi, přírodními pohromami i válkou.

Česká pobočka mezinárodní organizace Lékaři bez hranic vznikla v roce 2006
Česká pobočka mezinárodní organizace Lékaři bez hranic vznikla v roce 2006. | foto: Lékaři bez hranic

Je to opravdu jednoduché – jít tam, kde jsou pacienti… Ale tehdy to byl revoluční přístup, protože v cestě stály hranice. Není náhodou, že se jmenujeme Lékaři bez hranic. Bernard Kouchner, spoluzakladatel Lékařů bez hranic

Kdo jsou, kde pomáhají, a jak jsou financováni

Poskytují zdravotnickou a humanitární pomoc v konfliktních oblastech, po přírodních katastrofách a při epidemiích ve více než 70 zemích světa. Financují je především soukromí dárci, nikoliv státy a mezinárodní instituce.

Česká pobočka mezinárodní organizace Lékaři bez hranic vznikla v roce 2006. Jejím úkolem je informovat českou veřejnost o situaci v krizových oblastech a zajišťovat finance i spolupracovníky pro zdravotnické a humanitární projekty v zahraničí. Právní formou jde o obecně prospěšnou společnost.

Pojeďte s nimi na misi; podpořte je nebo se zapojte jako dobrovolník 

Podpory dobrovolníků česká kancelář Lékařů bez hranic využívá, jak pro výpomoc v kanceláři, tak také při pořádání různých veřejných a osvětových akcí (výstavy apod.). V kanceláři se může jednat o nárazovou, nebo pravidelnou výpomoc v rámci jednotlivých oddělení (často jednoduchá administrativní výpomoc). V případě zájmu zašlete svůj životopis na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Více na lekari-bez-hranic.cz

Sestavila: Pavlína Herynková

Metodika Ergoprogress

„Inovativní návod, jak provozovat efektivní integrační sociální podnik segmentu osob se zdravotním postižením."