Reportáž 13/10/2021

Příběh: Eva Nemčková, silná žena a podnikatelka

Síla, hendikep, úspěch. Tato tři slova by asi nejlépe vystihla Evu Nemčkovou. Kvůli komplikovanému porodu přišla na svět její dcera Paulínka s těžkou formou dětské mozkové obrny. V Evě rostly obavy a strach. Následovaly návštěvy u doktorů, specialistů. Rodina si nicméně dokázala poradit.

Aktuálně ze sociálního světa
Eva Nemčková s dcerou Paulínkou. | foto: Eva Nemčková

Doktor mamince řekl, že pro ni bude dobré, aby měla druhé dítě. Aby se nesoustředila jenom na Paulínku, jelikož byla už na pokraji sil. A tak se narodila Kristína Nemčková. Ta v roce 2019 vyhrála soutěž MasterChef Česko. I když jde o mladší sestru, spolu s Paulínkou mají klasický sesterský vztah, jelikož k tomu byla doma vedena.

Když máte dítě s takovou formou postižení, neobejdete bez pomůcek. Právě proto Eva založila v roce 2018 svůj projekt Needo, jehož cílem je zkvalitňovat a zpříjemňovat život lidem s postižením věcmi, které nejsou běžně dostupné. Oblečení pro vozíčkáře, speciální talíře, návleky na kola a spousta dalších produktů. Většina věcí je vyrobena na zakázku, z lokálních materiálů a prioritně využívají služeb chráněných dílen v České republice a na Slovensku.

V roce 2020 spustila s kolegyní a kamarádkou Lenkou podcast NEEDoTALKs, kde s hosty probírají těžká témata o hendikepu s lehkostí a nadhledem.

Za veškerou svoji činnost získala ocenění Karla Janečka Laskavec roku 2021. Mimo jiné si o ní můžete přečíst několik článků i rozhovorů.

Autor: Tereza Ryšlavá

Metodika Ergoprogress

„Inovativní návod, jak provozovat efektivní integrační sociální podnik segmentu osob se zdravotním postižením."