Reportáž 17/05/2019

Svět budoucnosti nejen pro hendikepované očima mladých

„Osm hodin ráno a já vstávám do světa, kde je normální, že z trenek a pyžama přeskočím do virtuální reality, kde chodím do školy, pracuju a víceméně také žiju. Ale nebojte, občas musím virtuální headset sundat z hlavy a někam dojet. Řeknu „Hey Siri“ a o pár minut později stojí před domem auto (samozřejmě autonomní). Svět, ve kterém žiji je úžasný. Všechnu nudnou práci dělají roboti a já můžu tvořit, být a dělat budoucnost. A o takovém světě chystáme konferenci, o světě, který je definicí future jobs. Tak přijď.”
Přesně těmito slovy nás lákali pořadatelé chomutovského CloudConu na návštěvu jejich festivalu, proto jsme se za nimi vydali. Nebyli bychom to ovšem my, abychom se k tomuto tématu také nevyjádřili, protože i my k tomu máme co říci. Počítají v té budoucnosti s hendikepovanými? Vědí, jak je integrovat do vlastní firmy? To se pokusíme zjistit.

cloudcon, hendikepovaní
Logo festivalu Cloudcon | foto: Archiv Cloudconu

CloudCon v Chomutově je již tradiční festival o nových technologiích a nových pracovních pozicích. Zajímalo nás, jaký názor mají mladí na problematiku nových pracovních pozic pro hendikepované a umístění na trhu práce. Proto se náš kolega rozhodl, že se zhostí jednoho z bodů programu a bude se zúčastněnými diskutovat na toto téma. Ale pojďme si tento den shrnout od začátku.

Festival se konal v rozlehlých prostorech zrekonstruovaného kina Svět. Útulné místnosti byly využity velmi dobře. Na chodbách na nás čekalo několik malých stánků s moderními technologiemi, o které se postarali partneři akce.

Program zahájil Matěj Matolín z STRV s tématem Future jobs, na kterého navazoval Vladimír Hruban z Microsoftu se slovy O budoucnosti produktivity. Následovala Budoucnost spokojenosti v práci, kterou prezentoval David Superata ze SpendidJob a poté již přišlo na řadu naše téma, které znělo Budoucnost práce s fyzickým postižením, kterého se, jak již bylo řečeno, zhostil náš kolega Jan Forbelský. K velkému údivu se toto téma setkalo s velmi kladnými ohlasy a tato problematika místní osazenstvo opravdu zajímala.

Jan Forbelský, hendikepovaní, cloudcon
Prezentace na festivalu Cloudcon | foto: ISP21

Díky tomu se také zúčastnění dozvěděli o portálu ISP21 a možnostech jeho využití. Je dobré vědět, že se i mladí zajímají o hendikepované vrstevníky a berou je v pracovních podmínkách rovnocenně. Právě tato myšlenka kolovala celým tematickým blokem, díky kterému můžeme s jistotou říci, že budoucnost, jako hlavní téma festivalu, je nastolena správným směrem.

Autor: Martin Alt

Metodika Ergoprogress

„Inovativní návod, jak provozovat efektivní integrační sociální podnik segmentu osob se zdravotním postižením."