Reportáž 18/03/2024

Palonínské velikonoční paškály

Paškál je velká velikonoční bohoslužebná svíce se specifickou výzdobou. Dominuje ji kříž, a řecká písmena alfa a omega, beránek, holubice či kalich nebo také víno, hrozny, strom života. Na paškálu bývá uveden aktuální letopočet a může být dále bohatě zdoben. Paškál se žehná při během noční mše z Bílé soboty na Hod Boží velikonoční. Je ústředním bodem jedné z částí této slavné bohoslužby. Následně se rozsvěcí se při každé bohoslužbě během velikonoční doby a po celý rok při křtech a pohřbech.

Zdroj: ČTK / Luděk Peřina

Svíce jsou překrásně originálně zdobené. Na výrobu je použit korpus, který obsahuje až třicet procent včelího vosku, má zlatavou barvu a voní. Na svíce se nalepují čísla, písmena a motivy, které se vyřezávají z barevných voskových plátů. Jsou to pláty barevné, zlaté, stříbrné nebo mramorované. Výšku mají dva milimetry. Podle šablon se vyřezávají vzory, které se na svíci nalepí teplem ruky. Mohou se i různé vrstvit, to už záleží na řemeslné šikovnosti a výtvarném citu pracovníků dílny. Další ozdoby si už volí jednotlivé farnosti, které mohou vybírat z katalogu. Z Palonína putují do kostelů paškály různých velikostí. Ty nejmenší měří půl metru a váží asi jeden a půl kilogramu. Největší svíce jsou vysoké metr dvacet a dají při zdobení zabrat. Váží totiž osm kilogramů. Náročná je zejména manipulace, aby se jednotlivé ornamenty nepoškodily.

Fotogalerie

Chráněná dílna Palonín spadá pod sociální firmu Reparto zřízenou zábřežskou Charitou. Kromě velikonočních svící má v nabídce také zdobené svíce křestní, svatební, s adventními a vánočními motivy, ale také se znaky obcí, firem, květinovými či mysliveckými vzory. Běžně mění i čísla na letopočtech, opravují, když má někdo paškál politý voskem, mění alfu, omegu, podle toho, co má kdo poškozené. Objedná si například čísla k určitým vzorům a vymění si je sám, vyřežou se a pošlou poštou. Z e-shopu charita zabreh.cz potom putují do kostelů i do celého světa.

Více informací na CHARITA ZÁBŘEH (NNO); ŠUMPERSKÝ A JESENICKÝ deník.cz

Sestavila: Pavlína Herynková

Metodika Ergoprogress

„Inovativní návod, jak provozovat efektivní integrační sociální podnik segmentu osob se zdravotním postižením."