Reportáž 24/11/2021

Na psychickém zdraví záleží. Své o tom ví společnost CEDR Pardubice

Duševní onemocnění není stigma. K tomu přispívá právě od roku 1994 obecně prospěšná společnost CEDR Pardubice a od roku 2010 v Ústí nad Orlicí skrz ambulantní sociální služby. Jak přesně? To si přečtete v následujících řádcích.

Aktuálně ze sociálního světa
Členové CEDR | foto: FB Cedr Pardubice o.p.s.

Sociální služby využívají lidé s různým psychickým, ale i neurologickým onemocněním. Najdeme mezi nimi Centra denních aktivit, která jsou bezpečným prostorem, kde člověku pomáhají například s učením, nebo jak žít s projevy nemoci. Samozřejmostí je sociální rehabilitace a začlení klientů na trh práce a to jak chráněný, tak volný. K tomu napomáhá služba Sociálně terapeutické dílny, aby si lidé navykli na pracovní režim. Na jejich chráněném pracovišti mohou zaměstnanci například šít, poskytovat úklidové služby nebo kompletovat výrobky na zakázku.

V seznamu služeb CEDRU můžeme narazit na Centrum KOMPRE určené pro lidi po cévní mozkové příhodě, nebo jiném poškození mozku. Navyknutí na jiný životní rytmus, pomoc s fyzickými a psychickými následky, pomoc s úřady a dalšími věcmi včetně komunikace s rodinou klienta.

Na konec bychom napsali následující: O duši je třeba starat se stejně dobře, jako o tělo. Děkujeme společnosti CEDR, že nám to připomíná.

Autor: Tereza Ryšlavá

Metodika Ergoprogress

„Inovativní návod, jak provozovat efektivní integrační sociální podnik segmentu osob se zdravotním postižením."