Reportáž 03/03/2021

Hračkotéka – nejen zajímavý obchůdek, ale také firma, která pomáhá

Jana Řehořková a Barbora Vignerová, to jsou ženy, které stojí za zrodem projektu, který již více jak šest let nabízí rodičům a jejich dětem neobyčejné hračky. Pomocí těchto hraček se děti učí motoriku, kreativitu a estetické vnímání.

Ženy, které stojí za projektem Hračkotéka.
Ženy, které stojí za projektem Hračkotéka. | foto: archiv Hračkotéka

Avšak v portfoliu Hračkotéky nenaleznete pouze hračky, jedná se zároveň o sociální firmu. Pracuje zde totiž několik lidí se zdravotním postižením. Ti vás obslouží v obchůdku, zabalí a odešlou objednané zboží, připraví fakturu, odpoví na objednávku a také pracují na údržbě a vylepšování webu. Jedná se tedy o plnohodnotné členy týmu.

Jedním ze zajímavých produktů jsou origami z projektu Artisti dětem, kde jsou origami tvořené v rámci spolupráce s českými výtvarníky a na kompletaci se podílejí zaměstnanci Hračkotéky s hendikepem. V této edici již vznikly dvě knihy s názvem To je moje a Zeppelin.

Pokud se chcete dozvědět více o zákulisí, pak stojí za návštěvu web Hračkotéky, který obsahuje blog se zajímavými informacemi. Zde narazíte na zajímavou myšlenku, která zní: „Firmy, které umožňují práci zdravotně a sociálně znevýhodněným lidem, mají v civilizovaném světě své stabilní místo. Někde jsou podmínky pro jejich provozování snazší, jinde složitější. Naše republika zatím stále patří k zemím, kde podnikání v této oblasti není výhodné a hlavně jednoduché, a tak se mnoho podnikatelů do zřizování takových firem nehrne. Výjimky se ale najdou. Jednou z nich je Hračkotéka."

Jednou z vedlejších činností je také Plackotéka. Jedná se o kompletaci placek, zrcátek a magnetků dle vlastního návrhu. Vše zpracovávají zaměstnanci Hračkotéky.

Sortiment podniku se však stále rozšiřuje, například o dětské nádobí, batohy, hudební hračky a mnoho dalšího. Navíc je většina produktů ze dřeva nebo papíru. Výrobky nepocházejí pouze z Čech, ale také z Paříže či Londýna.

Provozují také dvě prodejny v Praze, ovšem v době koronakrize je jistě pohodlnější, podívat se na e-shop, který je skvěle vystavěn. Navíc obsahuje také virtuální prohlídku prodejen.

Autor: Martin Alt

Metodika Ergoprogress

„Inovativní návod, jak provozovat efektivní integrační sociální podnik segmentu osob se zdravotním postižením."