Reportáž 27/10/2021

Etincelle: Rozsáhlá síť podniků podporující hendikepované

„Normální je být různý.“ Heslo, kterým se od svého založení roku 2005 řídí občanské sdružení Etincelle. Jeho zakladatelem je Jakub Knězů, od roku 2018 držitel ocenění EY Společensky prospěšný podnikatel roku.

Aktuálně ze sociálního světa.
Zaměstnanec Michal v Kavárně bez konce | foto: Etincelle, o. s.

Zpočátku bylo jen samotné občanské sdružení. Časem se ale rozrostlo o organizaci Startujeme, o. p. s., Twin Catering, s. r. o., Dělníci, s. r. o. a v neposlední řadě i Etincelle úklidová, s. r. o. V současnosti tak mají celou řadu kaváren, bister, pekáren, farmu, penzion, a také zajišťují úklidové služby. Ve všech podnicích jsou zaměstnáni lidé převážně s mentálním hendikepem. Proto zde nechybí zajištěné sociální služby, ve formě terénní a ambulantní sociální rehabilitace a chráněného bydlení. Celkově zde pracuje přes 150 lidí s postižením.

V rámci projektu O KROK sdružení pracuje na tom, aby se lidé se zdravotním postižením dokázali uplatnit na otevřeném trhu práce. Zaměstnanci pomůžou, aby zapadl do kolektivu, vysvětlí mu náplň práce. Zaměstnavatelé naopak podají pomocnou ruku při zaměstnávání těchto osob.

Na stránkách Etincelle se dočtete větu: „Klienti poskytovatelů sociálních služeb nejsou žádní chovanci ani svěřenci. Na prvním místě není diagnóza, ale člověk.“ S tím se nedá nic, než souhlasit.

Podniky naleznete převážně ve Středočeském kraji, Prahy nevyjímaje. A které to jsou? Kavárny Mezi řádky, kavárna Bez konce, Duhová kavárna, Park Café Palata, On Air Café pekařství U Dvou rohlíků, Ovčí farma v Ledcích u Slaného a Penzion Mezi lesy. Návštěvou jakéhokoliv z podniků ukážete, že na hendikepu prostě nezáleží.

Autor: Tereza Ryšlavá

Metodika Ergoprogress

„Inovativní návod, jak provozovat efektivní integrační sociální podnik segmentu osob se zdravotním postižením."