Reportáž 05/01/2022

Dobročinný second hand Moment, který dává obnošenému oblečení druhou šanci a zároveň podporuje neziskovky

Existují dva způsoby, jak se ekologicky a s láskou rozloučit s našimi kousky oblečení, které z jakýchkoliv důvodů už neunosíme. A to díky prospěšnému „sekáči“ Moment, který založil Richard Gazda. První možností je hezké oblečení darovat, zaměstnanci ho roztřídí a v závislosti na kvalitě kousků je pak prodají v prémiových, výběrových nebo slevových obchodech. V případě obnošených kusů oblečení je můžete odnést do kontejneru, odkud je buď roztříděno, nebo prodáno na materiály. Otázky zodpověděla ředitelka Momentu, Markéta Soukupová.

Second hand Moment
Second hand Moment | foto: archiv Momentu, o. p. s.

Využívají lidé Momentu často?

Zájem roste a dárců i zákazníků přibývá. Nově se naším dárce může stát kdokoliv, i když nežije zrovna v Ostravě či v Praze, protože naše aktivity podpořila Zásilkovna, díky níž je možné darovat odkudkoliv zdarma.

Jakým způsobem současná situace ovlivnila vaši činnost?

Velmi. Bezprecedentní uzavření maloobchodu, které v prvních měsících nebylo vládou nijak kompenzováno, spolu s nižší návštěvností obchodů v důsledku strachu v průběhu posledních dvou let nás vystavili ekonomicky náročné situaci, ale všichni věříme, že alespoň jaro a léto 2022 budou zase normální.

Za několik let působnosti najdete sedm prodejen v Praze a šest v Ostravě. Peníze z výnosů putují rovným dílem šesti neziskovým organizacím: Společnost pro ranou péči pomáhá novorozencům a batolatům se zrakovým postižením. Safe Elephants chrání slony ve střední Africe. Mobilní hospic Ondrášek umožňuje nevyléčitelně nemocným zemřít důstojně doma. Denní stacionář Žebřík je určený pro lidi s mentálním postižením. CCBC – Česká koalice pro ochranu biodiverzity chrání faunu a flóru po celém světě. A Kola pro Afriku, kde půjčují dětem v Gambii kola pro snadnější dopravu do školy.

Podle čeho jste si vybírali projekty, kterým pomáháte?

Kola pro Afriku a Žebřík mají stejného zakladatele jako my – jsou tedy něco jako naši sourozenci. Ostatní projekty byly přizvány na základě rozhovorů a navazování vztahů s jejich zakladateli či vedoucími pracovníky, protože úzké propojení s podporovanými projekty je pro nás zásadní. Potřebujeme vědět, jak a kde naše podpora pomáhá.

Momentu ale můžete darovat nejen oblečení, ale i obuv, doplňky, bižuterii, bytový textil, sklo s keramikou a dětské hračky.

Kdybyste mohli lidem na závěr něco vzkázat, co by to bylo?

Dvě hlavní myšlenky. Zaprvé: darujme své přebytky. Žijeme v blahobytu, i když to tak sami možná nevnímáme. Ale co se týče oblečení, může téměř každý darovat pro dobrou věc, aniž by to pro něj znamenalo nějakou ztrátu. Zadruhé: nakupujme udržitelně, to znamená s rozvahou a ideálně z druhé ruky. Šetříme tím omezené zdroje naší planety.

Autor: Tereza Ryšlavá

Metodika Ergoprogress

„Inovativní návod, jak provozovat efektivní integrační sociální podnik segmentu osob se zdravotním postižením."