Reportáž 16/02/2022

Díky sociálním podnikům mají lidé na Slovensku práci i v méně rozvinutých regionech

Slovenský Aptet představují dva subjekty Aptet NO je nezisková organizace a Aptet ISP je registrovaným sociálním podnikem pracovní integrace.

Zástupci podniku Aptet v Ergotepu
Zástupci podniku Aptet v Ergotepu. | foto: ISP21

Posláním integračního sociálního podniku Aptet ISP je vytvářet pracovní místa a zaměstnávat lidi znevýhodněné na slovenském trhu práce. Třeba osoby se zdravotním postižením, Romy, osoby starší 50 let, nebo další ohrožené skupiny. Svým zaměstnancům pomáhají osvojit si nové dovednosti a znalosti, podporují je při zvyšování kvalifikace i vzdělání a tím jim umožňují se úspěšně uplatnit na slovenském trhu práce.

Věnují se službám v oblasti účetnictví a mezd, administrativní a personální služby nově exportují i do ČR. Spolupracují s Ekonomickou univerzitou v Bratislavě, kde studenti vytvářejí podnikatelské plány aplikovatelné v prostředí sociálního podniku na Slovensku. Dále se zaměřují na vzdělávání a poradenství, správu sociálních sítí, copywriting i testování softwaru, provozují e-shop otevřený obchod s kancelářskými potřebami a svoji činnost směřují i do dalších zajímavých projektů.

Zástupci Aptetu ISP zavítali na podzim loňského roku i do Ergotepu. Cílem návštěvy bylo vyměnit si poznatky z prostředí sociálního podnikání u nás a na Slovensku. Nás zajímala zejména zkušenost slovenského partnera s fungování zákona o sociálním podnikání, který již na Slovensku několik let funguje. Slovenský partner taktéž vyjádřil zájem spolupracovat na projektu Ergoprogress II, ke kterému Ergotep připravuje podat žádost v rámci komunitárních výzev při Evropské komisi.

Autor: Pavlína Herynková

Metodika Ergoprogress

„Inovativní návod, jak provozovat efektivní integrační sociální podnik segmentu osob se zdravotním postižením."