Reportáž 17/10/2023

Bez retuše

Je krásná, talentovaná a velmi inspirativní, mladá olomoucká fotografka Klára Psotová. Dočtete se, že studovala průmyslový design, kde měli studenti předmět fotografie. Fotila modelky pro Českou Miss, kolekce kosmetiky nebo oblečení do módních butiků.

Bez retuše
Aktuálně ze sociálního světa. | zdroj: Klára Psotová.

Říká, že hlavně díky souběžnému focení „obyčejných“ žen mimo běžnou pracovní dobu a modelek, jí začala vrtat hlavou zajímavá myšlenka. Spočívala v tom, že dokonalé holky z produktového focení chtěly stále více úprav, a naopak ženy z rodinného focení nechtěly nic. A to i přesto, že měla spousta z nich nějakou viditelnou nedokonalost, viditelný zdravotní hendikep. Začala o focení bez úprav psát na sociální sítě. A tak vlastně vznikl nápad na projet Bez retuše.

Výsledkem projektu je úchvatný charitativní kalendář 2024. Nádherných dvanáct žen, dvanáct silných lidských příběhů, pro každou ženu si vymyslela jiné téma, které nějak souvisí s jejím zdravotním hendikepem.

„Pokud budeme nedokonalosti stále retušovat a zakrývat, budou si ostatní ženy myslet, že jsou jediné s daným problémem a budou tak přicházet o své sebevědomí. I mě osobně pomáhá, když vidím, že někdo není dokonalý, a přesto se za to nestydí,“ říká Klára Psotová. Zajímave rozhovory s fotkami Kláry Psotové najdete na hatefree.cz a zenysro.cz.

Sestavila: Pavlína Herynková

Metodika Ergoprogress

„Inovativní návod, jak provozovat efektivní integrační sociální podnik segmentu osob se zdravotním postižením."