Blog Petr Herynek Petr Herynek 11/10/2018

Rychlé zvedání minimální mzdy ohrožuje subjekty na chráněném trhu práce (CHTP)

Jsme svědky situace, kdy v poslední době zejména zástupci odborových organizací, ale i některých politických stran silně tlačí na zvyšování minimální mzdy a zavádění dalších zaměstnaneckých benefitů. V minulých dnech se v médiích vedla diskuse nad nápadem zvýšit mzdy a zkrátit pracovní týden.

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | foto: freepik.com

Pro většinu veřejnosti jde o předvolební „guláš “, ale toto myšlení začíná být pro některé oblasti naší ekonomiky velmi komplikované. Jednou z těchto oblastí je chráněný trh práce. Od roku 2012 do dnešního dne se minimální mzda zvedla zhruba o 50 %. Tento fakt má za následek v zásadě dvě věci. Za prvé CHTP je dnes primárně postaven na kompletacích a jednoduchých výrobních činnostech či službách ve mzdě. V těchto oborech přestávají být subjekty z CHTP konkurenceschopnými. Možná nějaký čas vydrží a obětují vyšší část paragrafu 78 na sanaci tohoto stavu, ale dlouhodobě nemají šanci. Z druhé strany stát tak nějak po česku ano i ne se snaží valorizovat příspěvek paragrafu 78. Bohužel však vždy se čtvrtletním zpožděním.

Dalším velkým problémem je zvyšující se nárok na dofinancování 25 % spoluúčasti zaměstnavatele na mzdě. Zvyšující se minimální mzdou se i tato spoluúčast zvyšuje. Ač by se mohlo zdát, že období ekonomického blahobytu je pro chráněný trh práce přínosem, tak právě nerozumné chování v oblasti zvyšování minimální mzdy je pro CHTP dnes největším rizikem. Začíná posouvat celý systém a financování CHTP do neudržitelné situace. Jen na závěr, v roce 2012 byl rozpočet pro CHTP ve výši cca 3 mld. Kč, v roce 2018 se blížíme 8 mld. Kč. Máme schopnost tento trend udýchat?

Metodika Ergoprogress

„Inovativní návod, jak provozovat efektivní integrační sociální podnik segmentu osob se zdravotním postižením."