Blog Petr Herynek Petr Herynek 21/05/2018

Proč neumíme využívat plný potenciál sociálního podnikání v ČR

V poslední době po účasti na několika konferencích k tématu sociálního podnikání začínám mít pocit, že rozvoji sociálního podnikání (dále SP) v naší společnosti dochází dech. Prezentace veřejné správy k tématu je těžkopádná, nesrozumitelná a pro lidi kteří by přemýšleli o projektu v této oblasti spíše odpudivá. Problémem je absence státní koncepce pro rozvoj sociálního podnikání v ČR.

Petr Herynek přednáší o sociálním podnikání.
Petr Herynek přednáší o sociálním podnikání. | foto: ISP21

Výsledkem tohoto stavu je, že odbornost dnes zpracovává několik ministerstev či vládních úřadů a dokonce v rámci resortu ministerstva práce a sociálních věcí i několik odborů. Koncepční provázanost je mizerná a každý ten úředník si tak trochu vytrhává pouze část, která je mu po chuti a baví ho.

Proto nám nezbývá než čekat na nově připravovaný zákon o sociálním podnikání, jehož cílem je určitě celospolečenský přesah. Zdálo by se, že se blýská na lepší časy, jenže opak je pravdou. Aby ta státní hatmatilka byla úplná, zákon o sociálním podnikání dnes připravuje agenda Úřadu vlády. Tedy noví úředníci s novými názory i novými přístupy. A tak čas plyne a plyne a vypadá to, že to sociální podnikání, na které kde kdo spoléhal, zase po „česku” tak trochu zmastíme. Vždyť my nějaký společenský a ekonomický potenciál, které v sobě SP má, vlastně moc ani nepotřebujeme.

Metodika Ergoprogress

„Inovativní návod, jak provozovat efektivní integrační sociální podnik segmentu osob se zdravotním postižením."