Aktuality 25/03/2019

Ze sociálního světa #8 Zvýšení příspěvku na péči

Zvýšení příspěvku na péči v roce 2019, je velké téma, proto se mu věnujeme i v dalším čísle našeho seriálu Ze sociálního světa. O další porci aktualit, na které jste u nás již zvyklí, samozřejmě nepřijdete. Podíváme se na trénink para hokejové reprezentace, poučíme se, jak správně sociálně podnikat a podíváme se na problematiku dentální pomoci pro hendikepované děti.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: ISP21

1) Zvýšení příspěvku na péči v roce 2019

Příspěvek na péči (PNP) je opakující se sociální dávkou, která slouží k posílení kompetencí osob závislých na pomoci jiné osoby. Na základě novely zákona o sociálních službách schválené v lednu 2019 dochází k navýšení PNP ve dvou vlnách. Ta první začne platit již 1. dubna. Kompletní informace o příspěvku na péči naleznete na našem webu.

2) Jak být prospěšný společnosti, i když máte hendikep?

Paní Petra má od narození oční vadu. Do života jí následně přišly ještě další dvě nehody, kvůli kterým se její hendikep ještě zhoršil. I přesto se však snaží žít normální život a navíc být prospěšná společnosti. Jak se vypořádala s osudem a jak pomáhá ostatním, zjistíte v jejím rozhovoru pro Český rozhlas České Budějovice.

3) Mohl mu úraz změnit život k lepšímu?

I náš další příběh je o hendikepovaném bojovníkovi, který se nevzdal a své slabiny obrátil na výhody. Zbyněk v sedmnácti přestal hýbat nohama. A jak dobře tušíte, svůj život nevzdal. Naopak tvrdí, že se mu život změnil k lepšímu a velkou měrou pomáhá ostatním hendikepovaným. Co vše již dokázal? Čtete v Deníku.

4) Proč musejí hendikepované děti čekat na zubaře rok a půl?

Na návštěvu zubaře čekají lidé s mentálním postižením nebo s poruchou autistického spektra mnohdy i rok a půl. Pokud totiž musí absolvovat zákrok v celkové anestezii, musí se připravit na dlouhé objednací doby. Podle výzkumu ombudsmanky je v případě dětí průměrná čekací doba čtyři a půl měsíce, u dospělých čtyři měsíce. Plánují se však změny, o kterých informoval server iDnes.cz.

5) Para hokejová reprezentace trénovala s Haškem

Český mančaft se pilně připravuje na blížící se Mistrovství světa v para hokeji v Ostravě, který proběhne již letos. Jako motivační koučové se na jednom z tréninků objevily hvězdy naší hokejové scény. Trénink probíhal pod dohledem Dominika Haška, Patrika Eliáše, Ondřeje Pavelce a dalších. Kdo se na ledové ploše ještě ukázal a jaké pocity z toho měli místní svěřenci, se můžete dočíst v reportáži portálu Hokej.cz.

6) Jak správně rozjet byznys a dát práci znevýhodněným?

V Česku vzniká zákon, který by měl definovat, co to je sociální podnikání a jak by ho měl stát podporovat. Ve Velké Británii s tím už mají velkou zkušenost. Organizací, jejichž podnikání prospívá společnosti, tam funguje 100 tisíc. Celkem zaměstnávají dva miliony lidí. Mezinárodní organizace British Council chce nyní s rozvojem sociálního podnikání pomoci také Čechům, Slovákům a Maďarům. Bližší informace o této spolupráci přinesl portál Aktuálně.cz.

7) Buďte v obraze s kalendářem akcí

Stále se rozrůstáme a snažíme se informovat, co nejpodrobněji sociální svět. Proto jsme se rozhodli, že založíme kalendář akcí, který vám usnadní cestu k těm nejzajímavějším akcím, ať již ve vašem okolí, nebo v ostatních koutech České republiky. Nový kalendář akcí naleznete na našem portálu.

Novinky sestavil: Martin Alt