Aktuality 18/11/2019

Ze sociálního světa #40 | Nejen o zvýšení příspěvku na zaměstnance se zdravotním postižením

Kde sociální podnik pomáhá odklízet sníh? Jak dopadl návrh na zvýšení příspěvku na zaměstnance se zdravotním postižením? Jaké problémy provází start eNeschopenky? Kdo vyhrál cenu kvality v sociální péči? To a mnohem více zjistíte po přečtení následujících řádků čtyřicátého vydání aktualit.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Archiv Centra sociálních služeb

1) Sněmovna schválila zvýšení příspěvku na zaměstnance se zdravotním postižením

Poslanecká sněmovna po dlouhém vyjednávání schválila poslanecký návrh na zvýšení příspěvku na zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Cílem navrhované novely zákona o zaměstnanosti je alespoň částečně kompenzovat dopady zvýšení minimální mzdy pro organizace, které tyto osoby zaměstnávají. Celkový odhadovaný náklad navýšení bude činit přibližně 300 milionů korun ročně. Novela nyní poputuje do Senátu. Kompletní informace naleznete na portálu SociálníPolitika.eu.

2) Sníh budou z ulic odklízet pluhy, brigádníci i bývalí vězni

Technická správa komunikací (TSK) má odpovědnost za více než 2200 kilometrů silnic a 850 hektarů chodníků. Její hlavní dodavatel, kterým jsou Pražské služby, už přezbrojil auta z letní kropicí varianty na zimní s pluhy. Na pomoc následně využije úklidovou firmu, která provozuje sociální podnik. Zaměstnává lidi, kteří na běžném trhu práce těžko obstojí, zároveň ale mají snahu vydělávat peníze. Patří mezi ně třeba bezdomovci či bývalí vězni. Více v článku v Pražském Deníku.

3) V lednu startuje eNeschopenka. Lékaři řeší, co bude s „lístkem na peníze“

Už od ledna budou muset lékaři povinně vydávat pacientům eNeschopenku. Krátce před ostrým startem se však stále vedou spory o jejím fungování. Dosud nevyjasněným bodem je „lístek na peníze“. O problematice píše magazín iDnes.cz.

4) Hrad Rychmburk v Předhradí u Skutče se otevře turistům

Klienti sociálních služeb v Pardubickém kraji, kteří obývali hrad Rychmburk, se v současné době postupně stěhují z hradu do komunitních forem bydlení. Památkový objekt má být následně transformován a bude využíván jako plnohodnotný turistický cíl. Součástí bude i starý pivovar. O transformaci informuje web iHlinsko.cz.

5) Cenu kvality v sociální péči získalo chráněné bydlení Naplno

Cenu kvality v sociální péči, soutěž o nejlepšího poskytovatele sociálních služeb v České republice, pořádá již od roku 2004 redakce časopisu Péče o seniory ve spolupráci s Radou kvality ČR. Jedná se o významný projekt s celkově vysokým kreditem v rámci Národního programu podpory kvality. O ceně píše Jindřichohradecký Deník.

6) Sehnat bydlení pro lidi s duševní nemocí není snadné

Honza vyrůstal v úplné rodině s dvěma mladšími sestrami. Velmi dobře se učil a měl spoustu zájmů. Byl spíše introvert, ale měl pár dobrých kamarádů. V 16 letech odjel na jazykový kurz do Londýna, odkud se ale vrátil ve špatném psychickém stavu. Měl pocit, že ho spolužáci a učitelé za zády pomlouvají, slyšel hlas, který mu opakoval, že je méněcenný. Dlouho bojoval s duševní nemocí a přiznává, že ani takové bydlení nebylo snadné sehnat. Více na portálu Novinky.cz.

Novinky sestavil: Martin Alt