Aktuality 12/08/2019

Ze sociálního světa #27

Google rozdá chytré reproduktory hendikepovaným, MPSV zahájilo další vlnu podpory sociálního podnikání, jak vypadá spolupráce v sociálním podnikání s Gruzií, kdo dostatečně nepřispívá na sociální služby a spousta další zpráv na vás čeká v dnešních aktualitách. Vítejte.

Aktuality ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: archiv MPSV

1) Google rozdá chytré reproduktory hendikepovaným

Chytré reproduktory mají jednu výhodu: lze je ovládat prostřednictvím hlasových pokynů. Mohou tak usnadňovat život lidem se sníženou mobilitou nebo nevidomým. Proto se společnost Google nyní spojila s nadací Christophera a Dany Reeveových, která se zaměřuje na pomoc ochrnutým lidem a rozdá sto tisíc chytrých reproduktorů Home Mini lidem s hendikepem. Více informací o spolupráci připravil portál Živě.

2) MPSV zahájilo další vlnu podpory sociálního podnikání

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) zajistilo ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB) výraznou finanční pomoc pro sociální podnikatele, kteří budou díky zvýhodněnému úvěru a poradenství moci rozšířit aktivity svých podniků. Na nový „finanční nástroj“ je z Operačního programu Zaměstnanost (OPZ) nově alokováno 400 mil. Kč. Kompletní tiskovou zprávu naleznete na webu Kurzy.cz.

3) Naše a gruzínské sociální podniky se mohou od sebe učit navzájem

Nedávno jsme psali reportáž o návštěvě delegace Gruzie v Ergotepu. Návštěva však pokračovala na další místa Pardubického kraje. V projektu spolufinancovaném Českou rozvojovou agenturou pomáhá Pardubický kraj už v oblastech zemědělského školství, místních akčních skupin a také cestovního ruchu. Jak se dál spolupráce vyvíjí, se dozvíte v následujícím článku.

4) Podnikat sociálně. Zisk, který se nestydí mít srdce

V posledních letech sílí diskuze o udržitelné ekonomice, o demografických změnách nebo o potřebě podpory místních komunit v reakci na globalizaci. Jednou z odpovědí může být podnikání, které se vedle zisku stará i to, co se děje v jeho okolí. Souhrnné informace o sociálním podnikání přehledně sepsal časopis Finmag.

5) Zlínský kraj na sociální služby přispívá nejméně ze všech krajů

Ortel radních Zlínského kraje ohledně možného zemětřesení v sociálních službách nenechává klidnou ani Janu Maláčovou, ministryni práce a sociálních věcí, která je rodačkou z Uherského Hradiště. Snaha předat štafetu řízení všech třinácti domovů pro seniory městům a obcím ji silně znepokojuje a ze své pozice ji nepodpoří. Její rozhovor nejen na dané téma naleznete na portálu Dobrý den.

6) Sbírka má pomoci zlepšit prostředí

Sociální podnik Dolmen Oáza na Sokolovsku, který provozuje bistro se zaměřením na prodej jídel zdravé výživy a zaměstnává v něm lidi s mentálním postižením, hledá finanční prostředky na obnovu interiéru. Jak můžete pomoci, zjistíte díky Sokolovskému Deníku.

Novinky sestavil: Martin Alt