Aktuality 08/04/2019

Ze sociálního světa #10

Jubilejní desátý díl našeho seriálu s názvem Ze sociálního světa je zde. I tentokrát pro vás máme nejaktuálnější sociální témata týdne. Dočtete se o názorech na práva lidí s postižením, novinkách v podnikání, Světovém dni porozumění autismu nebo zamyšlení se nad vnímáním sportu hendikepovaných. Vítejte u dalších aktualit.

Ze světa sociálního podnikání
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: ISP21

1) O právech lidí s postižením

Právník Jiří Černý z poradenského týmu ombudsmanky, se rozpovídal v rozsáhlém rozhovoru pro ATYP Magazín, především o právech lidí s postižením. O ochraně lidských práv, o škodlivých praktikách médií v tématu inkluze a právech lidí s postižením, si můžete přečíst na webu magazínu.

2) Česká plavkyně se chystá na další dvě paralympiády

Je vícemistryní Evropy z roku 2016, dvojnásobnou bronzovou medailistkou z Mistrovství světa 2017 v Mexico City a účastnicí paralympiády v Riu 2016. Nyní se Vendula Dušková chystá na svůj další milník, o kterém hovoří v rozhovoru pro Český rozhlas.

3) Podnikání pro lidi i planetu

Do června letošního roku je možnost získat dotaci na rozjezd environmentálního sociálního podniku. Jde o formu podnikání, která kombinuje přínos pro životní prostředí a sociální rozměr. Na rozdíl od integračního sociálního podnikání se kromě zaměstnávání znevýhodněných lidí zaměřuje i na řešení konkrétních environmentálních problémů. Podrobnosti naleznete na webu Českého sociálního podnikání.

4) Česko se připojí ke Světovému dni porozumění autismu

Autismus je vrozená vývojová porucha sociálního a emočního vývoje a komunikace, která ovlivňuje mnohé oblasti života a navenek se projevuje nestandardním chováním.
Česko se nyní připojí ke Světovému dni porozumění autismu. Připraveno je jen v Praze několik akcí. Například předání ocenění nebo slavnostní nasvícení Tančícího domu a Petřínské rozhledny v modré barvě symbolizující komunikaci a sebevyjádření, což jsou oblasti, ve kterých mají lidé s těmito poruchami problémy. Další akce budou pokračovat po celý duben. Celý program naleznete na portálu Lidovek.

5) Jak pomoci dítěti s ADHD, aby bylo úspěšné ve škole?

Malý školák s ADHD bývá roztěkaný, nedokáže v klidu sedět v lavici, mluví většinou hodně nahlas a rychle, mívá potíže s respektováním autorit. Co pro něj můžete udělat, se dozvíte na webu Maminka.

6) Jak je vnímán sport hendikepovaných?

Lékař českých paralympioniků tvrdí, že sport hendikepovaných stále nevnímáme rovnocenně. Na toto téma debatoval v Českém rozhlasu, jehož přepis naleznete na oficiálních stránkách.

Novinky sestavil: Martin Alt