Aktuality 13/05/2019

Ze sociálního světa #14

Jak vypadá létající vozíčkář? Jakých úspěchů dosáhli naši atleti a hokejisté? Opravdu hrozí hendikepovaným propouštění? To jsou hlavní témata, kterými se zabýváme v dalším pokračování naší rubriky Ze sociálního světa. Je toho ovšem daleko více. Čtěte v následujících řádcích.

Ze světa sociálního podnikání
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: ISP21

1) Hrozí hendikepovaným propouštění?

Kvůli zvyšování minimální mzdy a nízké státní podpoře, hrozí tisícům hendikepovaným ztráta zaměstnání. Jejich zaměstnavatelé jim totiž proplácejí část výdělku z příspěvku na zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Ten ovšem už několik let stagnuje. O celé problematice píše server Deník.

2) Létající vozíčkář

Marian Vilhan po nehodě v autě skončil na vozíku. Následně si s kamarádem pořídil ultralehké letadlo a díky tomu se stal průkopníkem amatérského létání hendikepovaných v Česku. Na video s jeho příběhem se můžete podívat na profilu organizace Cesta za snem.

3) Mistrovství světa v para hokeji zná své vítěze

Letošní Mistrovství světa v para hokeji, které se konalo v Ostravě skončilo a zná své vítěze. Český tým se bohužel do první trojice neprobojoval, i tak si však vedl velmi dobře a můžeme být na český mančaft pyšní. Celou reportáž o mistrovství a kompletní výsledky naleznete na oficiálním webu.

4) Co potřebují osoby se zdravotním postižením?

Před několika dny proběhlo jednání v rámci komunitního plánování na ORP Prachatice v pracovní skupině s názvem Osoby se zdravotním postižením. Konalo se v místní sociálně terapeutické dílně, a právě zde tato otázka padla. Jak na ni místní odpovídali, si můžete přečíst v reportu Prachatického Deníku.

5) Čeští para atleti vezou z Maroka 4 cenné kovy

Čeští para atleti Petrouš a Obrová se postarali o zisk medailí a rekordů v Marrákeši, hlavním městě Maroka, kde se v minulých dnech konaly závody pod hlavičkou World Para Athletics. Na fotografie a menší report se můžete podívat na portálu České asociace tělesně handicapovaných sportovců.

6) Hendikepovaní mají nové možnosti terapie

V Kopřivnici se otevírají nově vzniklé sociálně-terapeutické dílny pro osoby s mentálním postižením. Nové prostory si kromě oficiálních hostů bude moci prohlédnout i veřejnost. Podrobnosti k výstavbě a samotnému otevření, se dozvíte v Novojičínském Deníku.

Novinky sestavil: Martin Alt