Reportáž 29/11/2018

Rapidní růst: integrační družstvo z Brna přijalo 100 lidí za rok a ještě nekončí

Brno - Malé firmy jsou rády, když mohou za rok přijmout několik nových zaměstnanců a v dalších obdobích se postupně a pomalým tempem rozšiřovat. Ale co kdybyste se rozhodli, že přijmete ve velkém zaměstnance a razantně rozšíříte svůj byznys?

Myjomi, družstvo invalidů z Brna se rozrůstá.
Myjomi, družstvo invalidů z Brna se rozrůstá. | foto: ISP21

Je to možné! Družstvo invalidů Myjómi nepodniká dlouho, zato dokázalo za minulý rok přijmout do pracovního poměru sto nových zaměstnanců. Podařilo se mu tedy něco, na co jsou ve srovnání s nimi připravení snad jen giganti českého podnikání mezi běžnými firmami.

„Snažíme se, rozjíždíme nové pobočky a zkoušíme hledat pro lidi správnou práci, když se naskytne příležitost, tak se pozice snažíme obsadit, nebo zkrátka otevřeme novou pobočku,” přiznává předseda družstva Myjómi, kde jsou hlavní základy modelu nebývalé zaměstnanecké expanze na trhu integračních sociálních firem.

Myjómi se totiž naskytla možnost otevřít rovnou tři nové pobočky a příležitosti se okamžitě chytilo. Dvě už dnes mají třicet zaměstnanců. „A to musíme doplnit, že jedna byla spuštěna před čtyřmi a druhá před pěti měsíci. Proto je tu obrovský nárůst,” dodává Petr Horký.

„Také je třeba podotknout, že doba domlouvání celé spolupráce byla v případě jedné dílny rok a půl, u další pobočky tři čtvrtě roku, než jsme vůbec otevřeli,” doplnil prokurista Myjómi Michal Kučera. Myjómi se podle obou snaží najít výhodný kompromis pro stát a smysluplnou činnost pro zaměstnance s hendikepem, která je vrátí do společnosti.

„Musíme přihlédnout také k tomu, že se pohybujeme na chráněném trhu práce, kde lidé mají hendikepy, nemoci a postižení a každý je jiný. Musíme jim práci přizpůsobit a nemůžeme od nich požadovat plnění norem jako od zdravých. Vyžadují od nás speciální péči,” přibližuje myšlenku Horký.

Kučera i Horký tvrdí, že jejich model přijímání zaměstnanců a rozšiřování podnikání je udržitelný. Přineslo to sebou však i řadu potíží. „Asi nás to vyčerpalo víc, než jsme sami čekali. To je negativum tak velkého rozmachu a přijímání lidí. Na druhou stranu se nám podařilo najít velice schopné vedoucí poboček. Díky jejich práci vše funguje a rozjíždí se správným stylem. Na počátku jsme ovšem zaznamenali fluktuace, už proto, že někdy zakázky jsou a jindy nikoliv,” připomíná Petr Horký.

Autor: Bohuslav Stehno

Metodika Ergoprogress

„Inovativní návod, jak provozovat efektivní integrační sociální podnik segmentu osob se zdravotním postižením."