Reportáž 29/09/2021

Obecně prospěšná společnost Léthó, kde práce lidí s hendikepem má smysl

Sociální podnik Léthó od roku 2016 navázal na tradici knihařství a tisku v Pardubicích a otevřel knihařskou dílnu. Za tu dobu rozšířili činnost, tak aby se zaměstnanci mohli uplatnit, najít se v tom, co je naplňuje.

Výstava uměleckých prací. Léthó o.p.s.
Výstava uměleckých prací. | foto: Léthó o.p.s.

Řeč je například o tisku, řezání, malování, kompletování dřevěných hraček, šití a dalších aktivitách. Nově také vyrábí a prodávají hry a učebnice pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami, více na www.letho.cz.

Úzce totiž spolupracují se Základní a Praktickou školou Svítání, o. p. s. a někteří její absolventi nacházejí v sociálním podniku Léthó uplatnění. Tvoří tak převážnou většinu pracovní síly, nicméně zaměstnávají i další potřebné. Při zpracování zakázek jsou zaměstnancům k dopomoci přiděleni tzv. pracovní asistenti.

Na začátku letošního roku podnik zahájil projekt Práce lidí s hendikepem má smysl, kdy se zaměstnanci učí například malovat a z toho vzejde nový produkt, jako je diář, nebo chodí do jiných firem uklízet. Celý projekt podporuje Nadace ČEZ. Do konce srpna jste na Krajském úřadu v Pardubicích mohli spatřit výstavu výtvarných prací paní Aleny Čermákové.

Sociální podnik Léthó můžete podpořit nákupem přes aplikaci GIVT.cz. Nainstalujete, nakoupíte, vyberete organizaci, kterou chcete podpořit, a část z ceny vašeho nákupu přejde dané organizaci.

Autor: Tereza Ryšlavá

Metodika Ergoprogress

„Inovativní návod, jak provozovat efektivní integrační sociální podnik segmentu osob se zdravotním postižením."