Aktuality 16/12/2021

Ze sociálního světa | Vánoční speciál

Blíží se Vánoce a konec roku a proto bychom rádi zrekapitulovali letošní sérii sekce s názvem Ze sociálního světa. Vybrali jsme pro vás 10 zajímavých zpráv se sociálním tématem, které se udály v letošním roce. Děkujeme za vaši podporu, přejeme klidné svátky a budeme se u našich aktualit těšit opět v roce 2022.

Aktuálně ze sociálního světa.
Speciálně ze sociálního světa. | foto: ISP21

1) Nové čistící zařízení by mohlo pomoci od plastů v oceánu

(Aktuality z 25/10/2021) Konkrétně z Tichého oceánu nové zařízení odvezlo 10 tun odpadu. Organizace Cleanup loni v létě postavila obrovskou plovoucí bariéru ve tvaru písmene U, která směřuje odpadky do dlouhé plovoucí sítě. Tým, který na testovacím čištění pracoval, zařízení pojmenoval Jenny. Více se dozvíte na stránkách Český rozhlas Radio Wave.

2) Udržitelný e-shop, který pomáhá

(Aktuality z 29/11/2021) Web časopisu Forbes nabízí reportáž o nově vzniklém udržitelném e-shopu Nakup na Dobro. Uzavírá první čtveřici oceněných za prodej ekologických produktů. Do projektu je zapojeno mnoho společností, ale také sociální podniky a chráněné dílny. Projekt rovněž podporuje práci lidí s hendikepem.

3) Přístroj odhalující cukrovku, mrtvici, i rakovinu z očí

(Aktuality z 01/11/2021) Aireen, jak se přístroj nazývá, je primárně určen pro cukrovkáře, ale podle vývojářů dokáže určit další nemoci ze sítnice oka. Čeští vědci zároveň pracují na zařízení, které bude schopno odhalit Alzheimerovu chorobu. Podrobněji na webu iDNES.cz.

4) Virtuální realita pomáhá lidem s poraněním míchy

(Aktuality z 19/07/2021) Ve spolupráci s Parapletem vzniká první pokus o rehabilitační hru s názvem HOPPAS. Zatím je možnost si vyzkoušet jízdu na kajaku a běžkování. Virtuální realita by mohla podpořit zdravotní stav lidí s tímto postižením díky aktivnímu pohybu a sledování správně provedeného pohybu. Více zajímavých informací se dozvíte na webu Vozejkov.cz.

5) Podpora home office

(Aktuality z 15/03/2021) Ač klientům centra Paraple služba chybí, koronavirová situace pro ně přinesla i pozitivní aspekt. „V osobním lockdownu dost lidí na vozíku žije samo, někdy dobrovolném, někdy nedobrovolném. Někdy se jim i situace zlepšila, protože jejich osoby blízké byly doma, na home office,“ říká ředitel centra, ragbista David Lukeš. Jak vypadá „wheelchair rugby“? „Moc nám toho tam nezbylo. Ten název využili spíš marketingově,“ usmívá se. Jaké inspirace si přivezl ze Spojených států? Dozvíte se na webu Radiožurnálu.

6) Zlepšení sociálního začlenění

(Aktuality z 18/01/2021) Odbor pro sociální začleňování MMR připravuje nová jednání o spolupráci se zástupci Královéhradeckého, Libereckého a Olomouckého kraje. Hlavním bodem zasedání bude především zlepšení využívání dat při tvorbě politik sociálního začleňování. Informaci přináší portál Zaměstnaný region.

7) Knihovna podporující čtenáře se zrakovým postižením

(Aktuality z 29/11/2021) V Havlíčkově Brodě byla Krajská knihovna Vysočiny, p. o. první v České republice, která zpřístupnila internet lidem se zrakovým hendikepem. Cílem několika programů pro lidi s různými druhy hendikepu, je odstraňovat bariéry a ostych. Kromě jiného tak knihovna koupila kamerovou lupu ClearView C od firmy Spektra, v. d. n., která pomůže právě lidem se zrakovým postižením. Jak funguje a jak knihovna vypadá celkově, se dočtete na stránkách HAVLÍČKOBRODSKÉHO DENÍKU.

8) Představuje se projekt Breakfaststory

(Aktuality z 25/01/2021) Projekt Breakfastory nabízí možnost získat pro seniory nebo samoživitele snídani a oběd zdarma. Za projektem stojí Lucie Hyblerová, která původně nabízela charitativní snídaně. Rozhovor s Lucií o tomto projektu naleznete na webu Českého rozhlasu.

9) Praha má další bezbariérovou stanici

(Aktuality z 31/05/2021) Stanice Karlovo náměstí na lince B se stala již 46. bezbariérovou stanicí pražského metra. Dvě dvojice výtahů byly uvedeny do provozu v úterý 25. května 2021. O novince informuje portál Vozejkov.

10) Mistrovství světa v para hokeji opět u nás?

(Aktuality z 28/09/2020) Obliba para hokeje v Čechách od loňského MS v Ostravě stoupá raketovým tempem. Proto se také uvažuje nad tím, že by se tato akce do Čech vrátila i příštím roce, o čemž informuje portál Hokej.cz.

Novinky sestavil: Kolektiv ISP21