Aktuality 01/02/2021

Ze sociálního světa #99 | O hře a sociálním podnikání, nadaci ČEZ a Kontu Bariéry

Naše tradiční pondělní aktuality se blíží k stému vydání a ani dnes vás neochudíme o zajímavé novinky. Dnes o tom, jak Ikea podporuje sociální podnikání, kdo se přestěhoval do bývalé polikliniky, v čem spočívá hra, která je určena pro výuku sociálního podnikání a jak vidí budoucnost šéfka Konta Bariéry?

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Deník/Martin Vokurka

1) Ikea podporuje sociální podnikání

Ikea se pyšní tím, že spolupracuje s řemeslníky z oblasti sociálního podnikání a většinou se ženami. Díky tomu poskytuje možnost nabídnout zákazníkům služby šité na míru a zároveň přispět k vytváření pracovních míst pro uprchlíky a zranitelné skupiny. O jejich práci a cílech si můžete přečíst na oficiálním webu Ikea.

2) Bývalá poliklinika slouží hendikepovaným

Litvínov nabízí nové bydlení pro hendikepované. Komunitní bydlení Lesovna vzniklo rekonstrukcí zchátralé polikliniky. Je pro 18 klientů janovského Domova pro osoby se zdravotním postižením. O bydlení informuje MOSTECKÝ DENÍK.

3) Hra pro výuku sociálního podnikání

Přes dva tisíce studentů z devadesáti evropských škol se učí podnikatelským dovednostem skrze kombinaci počítačové hry a klasické výuky. Do pilotního testu vzdělávacího nástroje InnoSchool je zapojeno také osm škol z Libereckého, Královéhradeckého a Ústeckého kraje. Díky tomu vzniká v právě v Liberci unikátní on-line počítačová hra pro výuku sociálního podnikání. Více zjistíte na portálu Edulk.cz.

4) Šéfka Konta Bariéry o budoucnosti

Božena Jirků, šéfka Konta Bariéry věří, že se především díky dárcům nemusí bát o budoucnost. Jak probíhá přispívání v této nelehké době, popisuje v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

5) Nový sociální automobil

Další sociální automobil jezdí po Česku. Tentokrát bude sloužit neziskovým organizacím na Frýdecko-Místecku. Informuje o tom portál Deník.

6) Novinky v Centru Kosatec

V Centru Kosatec v Pardubicích funguje již od roku 2011 tréninková kuchyně s jídelnou a kavárnou. Nyní se lidé z Centra mohou pyšnit moderní kuchyní a pekárnou, díky rekonstrukci, na kterou přispěla také Nadace ČEZ. Více informací na webu www.cez.cz.

Novinky sestavil: Martin Alt