Aktuality 11/01/2021

Ze sociálního světa #96 | O projektu Plešouni, podpoře dětí s hendikepem a Andělských křídlech

První číslo aktualit ze sociálního světa v novém roce se hlásí o slovo. Povídáme si o lepší šanci na život pro děti, jak si plnit sny i přes nemoc, co je projekt Plešouni, proč je třeba podporovat děti s hendikepem a komu pomohla Andělská křídla.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: archiv Vratislava Nejedlého, iDNES.cz

1) Lepší šance na život pro děti

Všeobecná zdravotní pojišťovna se rozhodla, že bude hradit dětem se spinální svalovou atrofií (SMA) genovou terapii. Dohodla se na tom s výrobcem, o čemž informovala v tiskové zprávě. Jak se s takovou nemocí bojuje, píše v článku portál Extra.cz.

2) Plní si sny i přes nemoc

Vratislavu nedávno diagnostikovali vážnou nemoc. To ho ovšem nezastavilo v práci na jeho projektech. V rozhovoru pro iDnes.cz vypráví o své dvojjazyčné mateřské a základní škole, o tom, jak chce zabránit nešvarům v českém školství a o svých snech.

3) Samostatné bydlení klientů sociální služby

Bývalý Ústav pro mentálně postižené ve Stodu na Plzeňsku si prošel kompletní transformací. Jeho úlohu totiž převzal systém komunitních sociálních služeb a klienti tak museli opustit původní areál. Kam jejich cesta směřovala dál, se dozvíte v článku na iDnes.cz.

4) Podpora dětí s hendikepem

Odborníci se shodují na faktu, že by měl stát podporovat děti s hendikepem a to již ve škole. K tomu je ale potřeba mít k dispozici velké množství schopných pedagogů, asistentů a dobrou součinnost několika dalších resortů. Podrobnější zamyšlení naleznete v článku v Deníku.

5) Plešouni se představují

V rámci portálu Donio se chystá nový projekt se známými osobnostmi, který nese název Plešouni. Jedná se o seriál pro děti trpící nádorovými onemocněními. Třináct dílů odpovídá na otázky, které je trápí, a vysvětluje, co je při léčbě čeká. Velmi zajímavou kampaň můžete podpořit na webu Donio. Na Facebooku pak naleznete video k celému projektu.

6) Andělská křídla přispěla na dobrou věc

Během prosince se na transparentní účet v rámci projektu Andělská křídla vybíraly peníze na podporu Mirky, která je na vozíku. Kolik se nakonec vybralo a co na to říkala sama obdarovaná, naleznete na Facebooku Spolku Souznění.

Novinky sestavil: Martin Alt