Aktuality 01/04/2019

Ze sociálního světa #9

Nový týden v sociálním světě byl plný motivačních příběhů a překonávání bariér. Dá se řídit Tatra, když je člověk na vozíku? Kdo vystoupil v Národním muzeu a kdo získal ocenění za perfektní spolupráci s hendikepovanými? Zjistíte v následujících řádcích.

Ze světa sociálního podnikání.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: ISP21

1) Praha využívá na úklid sociální podnik

Praha 7 se od voleb v roce 2014 snaží vytvářet nový systém úklidu města. Vytvořila totiž vlastní sociální podnik. Dostávají zde příležitost lidé, kteří obtížně shánějí zaměstnání. Často se jedná o osoby v různých krizových situacích, lidi bez domova či ty, kterým ztráta obydlí reálně hrozí. Starosta Prahy 7 na toto téma na serveru Lidovky.cz.

2) Škoda Auto má program pro hendikepované

Mladoboleslavská automobilka Škoda připravila unikátní výcvikový a zážitkový program pro hendikepované řidiče, který se bude konat 6. dubna 2019 na autodromu Most. Jaký program bude připraven, se můžete dočíst v oficiální pozvánce.

3) Koncert hendikepovaných v Národním muzeu

Kapela Tap Tap, studentů a absolventů škol pražského Jedličkova ústavu měla možnost předvést svůj talent v nově zrekonstruovaném Národním muzeu. Vše zdokumentoval jeden z členů a sdílel na profilu kapely.

4) Konference INSPO pomůže bořit bariéry

V České republice žije více než milion lidí se zdravotním postižením a mnohým se stále nedaří najít zaměstnání. Situaci se dnes snaží zlepšovat řada velkých společností a zaměstnancům se zdravotním postižením nabízí podmínky upravené na míru jejich potřebám. Tento trend se snaží podporovat i konference INSPO, která letos jako novinku představila zaměstnavatelskou zónu. Co vše se v letošním programu naskytlo, zjistíte ve zprávě ČTK.

5) Za pomoc hendikepovaným získal ocenění

Dát lidem s handicapem šanci stát se součástí kolektivu, získat stabilní zaměstnání a vrátit se zpátky do života. S takovou vizí filantrop Leoš Jiřele v Rybníku u České Třebové buduje výrobní družstvo Solea. Díky tomu získal ocenění Laskavec z nadace Karla Janečka. Magazín Hospodářských novin s ním probral prvotní pocity a zeptal se na plány do budoucna.

6) I na vozíku řídí Tatru

Pan Karel se stal prvním řidičem náklaďáku v Česku, který sedí na vozíku. Je to naprostý profesionál a za volantem byste jeho styl jízdy nerozpoznali od ostatních. Portál Cesta za snem ve spolupráci s Škoda auto vytvořili zajímavé video o tom, jak se taková Tatra musela upravit a jak vypadá Karlův pracovní den.

Novinky sestavil: Martin Alt