Aktuality 12/10/2020

Ze sociálního světa #85 | O bezbariérovém rybářském revíru, sociálním podniku a neomezené výstavě

Podíváme se na bezbariérový revír, povíme si o chodu sociálního podniku, projedeme na vozíku výstavu, koupíme si polévku, navštívíme pečovatelskou službu a povíme si o paralympioničce v magazínu. To jsou 85. aktuality ze sociálního světa.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Petr Šuleř

1) Bezbariérový rybářský revír v jižních Čechách

První bezbariérových revír, který vznikl mezi Českými Budějovicemi a Hlubokou nad Vltavou, nabízí snadný přístup po cyklostezce a speciální mola s nájezdovými rampami. Nechybí ani vybavení určené specificky pro rybáře s hendikepem. Finančně celý projekt podpořila Nadace ČEZ. O novince informuje Českobudějovický Deník.

2) Jak se pracuje v sociálním podniku

Roman Hajšman, ředitel projektu pro zaměstnávání lidí s postižením, vysvětluje v článku na webu TvářePomoci.cz, jak funguje sociální podnik a v čem je specifický.

3) Projeďte si výstavu na invalidním vozíku

Lidé mohou v těchto dnech díky výstavě (Ne)omezení zjistit ve vědeckém parku VIDA! v Brně, jak žijí lidé se zrakovým, sluchovým nebo pohybovým postižením. Návštěvníci této výstavy mohou celou expozici projet na invalidním vozíku, součástí výstavy je například i střelnice pro nevidomé a spousty další aktivit. Reportáž přináší Brněnský Deník.

4) Den lidí bez domova letos bez polévek

V sobotu proběhla v Olomouci akce, kterou opět připravila Charita Olomouc a Dobré místo. Ta nese název Den lidí bez domova, kdy zakoupením polévky mohou lidé přispět na podporu Charity Olomouc. Aktuální opatření v souvislosti s epidemií koronaviru však neumožnilo konání této akce v normálním rozsahu. Podepsalo se to především na tom, že polévky rozdávány nebyly. Lidé však mohli charitu podpořit tím, že si na místě zakoupili typické misky. Více informací na webu Olomouc.cz.

5) Nová pečovatelská služba

Centrum sociálních služeb v Prostějově se může pyšnit rekonstruovanými prostory v areálu bývalé nemocnice. Naleznete zde novou pečovatelskou službu, kterou mohou využít obyvatelé Prostějova, ale také okolních obcí. Co dalšího je zde v plánu, se dozvíte na webu HanáckýVečerník.cz.

6) Paralympionička v pánském magazínu

Plavkyně Elena Krawzowová, která trpí takzvanou Stargardtovou chorobou, se jako historicky první paralympionička objevila na titulní straně pánského magazínu Playboy. Tímto krokem chce motivovat další hendikepované, aby se nevzdávali svých snů. Více si přečtete na portálu iDnes.cz.

Novinky sestavili: Martin Alt