Aktuality 05/10/2020

Ze sociálního světa #84 | O ženě regionu, řediteli Centra Paraple a kurzarbeitu

Kde se otevřelo nové moderní chráněné bydlení? Pro koho se zvyšují příspěvky? Kdo zvládne hru na cello bez rukou? Co chystá ředitel Centra Paraple? To a mnohem více se dozvíte v dnešních aktualitách.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Tomáš Binter

1) Nová moderní chráněná bydlení

Tři nová moderní chráněná bydlení na Královéhradecku již úspěšně fungují. Projekt, díky kterému našlo domov 18 klientů se zdravotním postižením, byl financován z prostředků EU. Více o něm se dozvíte na webu Stavebnictvi3000.cz.

2) Zvýšení příspěvku pro zaměstnávání lidí s hendikepem

Vláda schválila navýšení příspěvku pro zaměstnavatele působící na chráněném trhu práce. Toto opatření reaguje na postupné zvyšování minimální mzdy. Tedy konkrétně na rostoucí nákladové zatížení zaměstnavatelů, kteří zaměstnávají osoby se zdravotním postižením. Více informací naleznete v našem článku.

3) Hra na cello i bez rukou

Žena pocházející ze Sibiře se narodila bez rukou a z toho důvodu jí rodiče dali ihned k adopci. Později se jí ujal mladý pár z Ameriky a dnes již dvacetiletá Inga žije plně samostatný život. Jak to dokáže? Přečtěte si její příběh na webu ProZeny.cz.

4) Kdo je ženou regionu?

Ve Středočeském kraji se vítězkou ocenění Žena regionu v tomto roce stala Lydie Kratinová, vedoucí služeb v organizaci MELA, o. p. s. Jejím posláním je nabízet podporu a pomoc lidem s mentálním nebo kombinovaným postižením a s psychiatrickým onemocněním. Informaci přinesl portál Středočeského kraje.

5) Čtyři roky ředitelem Centra Paraple

Již čtvrtým rokem je David Lukeš ředitelem Centra Paraple. Nyní navíc chystá komiks o sexu vozíčkářů. O své cestě se tentokrát baví v magazínu Reportér.

6) Kurzarbeit v novém

Vláda schválila nová pravidla kurzarbeitu. Zkrácená práce s částí mzdy od státu by se mohla zavést od listopadu. Navázala by na dočasný program Antivirus. Další novinky se dozvíte na webu Lidovky.cz.

Novinky sestavili: Martin Alt