Aktuality 03/08/2020

Ze sociálního světa #75 | O Deníku jednonožce, aplikaci VozejkMap a paralympiádě

Červenec utekl jako voda a my představujeme první srpnové aktuality, v kterých se dozvíte o tom, jak bojovat s vlastními myšlenkami, kdo vymyslel Deník jednonožce, koho hledá CZEPA, kdo se chystá na paralympiádu a jak otec bojuje za svou dceru.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Milan Baják, Český rozhlas

1) Když člověk bojuje sám se sebou

Nový seriál Radiožurnálu se zaměřuje na lidi, kteří bojují s úzkostmi a depresemi, s anorexií nebo třeba se závislostí na internetu. Na jejich oficiálním webu naleznete všechny epizody pohromadě.

2) Co je Deník jednonožce?

Zajímavý kniha s názvem Deník jednonožce, nebo oblíbený blog Pacholek. Za těmito projekty stojí Jiří Švihálek, rodák z Pardubic, který v těchto dílech popisuje, jak se zotavuje po těžké autonehodě, při které přišel o nohu. O svých pocitech se podělil v rozhovoru pro Český rozhlas Hradec Králové.

3) CZEPA hledá posilu

Česká asociace paraplegiků – CZEPA hledá kolegu vozíčkáře na pozici administrátor mobilní aplikace VozejkMap. Jak aplikace funguje a jaké přesné požadavky asociace požaduje, se dozvíte na jejich oficiálním webu.

4) Hendikepovaný plavec sní o paralympiádě

Páté a šesté místo z mistrovství Evropy a také bronzová medaile z Evropských her juniorů. To prozatím považuje plavec Tadeáš Strašík, který se vypořádává s následky dětské mozkové obrny, za největší úspěchy své dosavadní kariéry. Rozhovor s ním naleznete na portálu iRozhlas.cz.

5) Bojuje za nemocnou dceru

Sedmiletá Natálka trpí cystickou fibrózou. Takových pacientů, kteří se v průměru dožívají pouze 33 let, je v Česku pouze 600. Jelikož se o této nemoci tolik nemluví, rozhodl se otec Natálky za pomoci extrémního cyklozávodu zvýšit povědomí o této nemoci a vybrat peníze na léčbu. Jak můžete pomoci, se dozvíte na webu iDnes.cz.

6) Úspěšná v atletice i s protézou

Narodila se bez části levé ruky, svůj hendikep ale téměř nevnímá. Od mala je zvyklá dělat vše jen jednou rukou a druhou si pomáhat – dnes ani nevnímá, že by byla vůči ostatním nějak limitovaná. Pětadvacetiletá sprinterka Tereza Jakschová momentálně patří mezi naše paralympijské naděje a jejím největším snem je účast na hrách v japonském Tokiu.
Tereza se narodila bez části levé ruky, hendikep jí však nevadí. Je zvyklá od mala dělat všechny aktivity jenom jednou rukou a druhou si pomáhat. Nyní patří mezi největší paralympijské talenty u nás. Jak se k této činnosti dostala, vypráví v rozhovoru pro Novinky.cz.

Novinky sestavil: Martin Alt