Aktuality 20/07/2020

Ze sociálního světa #73 | O znakovém jazyce, řediteli Centra Paraple a hendikepované olympioničce

V dnešních aktualitách zavítáme na zámek Hluboká nad Vltavou, popovídáme si s ředitelem Centra Paraple, zjistíme, jak je to s návratem zdravotně postižených lidí ze Svojšic do Prahy a proč chalupáři z Neratova nechtějí další zástavbu. Nakonec se také poohlédneme za hendikepovanou olympioničkou.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Gabriel Kuchta, Deník N

1) Na zámek Hluboká ve znakovém jazyce

Oblíbený zámek Hluboká má od letošního roku novinku ve svém programu. Nabízí totiž prohlídky v českém znakovém jazyce, prohlídky proběhnou 20. července, 1. srpna a 28. srpna, vždy od 15:15 a jedna prohlídka bude trvat 60 minut. Informoval o tom web zámku Hluboká nad Vltavou.

2) Jaký je problém života na vozíku

David Lukeš, ředitel Centra Paraple, se v rozhovoru pro Deník N rozpovídal o tom, že pro něho není největší problém skutečnost, že je na vozíku, ale nesamostatnost, bolest a sexuální frustrace. Jeho příběh si můžete přečíst na webu Deníku N.

3) Návrat zdravotně postižených lidí ze Svojšic

Pražští radní schválili vyčlenění jedenácti městských bytů v různých městských částech pro organizaci Domov Svojšice, která pomáhá Pražanům se zdravotním postižením. Ta zde vybuduje chráněné bydlení, kde naleznou domov klienti, u kterých bylo při vyhodnocení jejich situace specializovanými sociálními pracovníky zjištěno, že chtějí žít v rodném městě a potřebují dlouhodobou podporu. Zprávu přináší portál Pražský Den.

4) Neratovští chalupáři nechtějí další zástavbu

Neratov, který se po celé republice proslavil kostelem s prosklenou střechou i příběhem tamního Sdružení pečujícího o lidi s hendikepem, se stává objektem v hledáčku stále většího počtu turistů. Proto se také připravuje nový územní plán, který má umožnit stavbu nových domů. Tomu však chtějí někteří místní a chalupáři zabránit. Více v článku na iDnes.cz.

5) Ztráty firem po koronakrizi

Sociální podnik Dobroty s příběhem je jedním z mnoha, který utrpěl během nouzového režimu velké finanční ztráty. O něm a podobných podnicích, které zaměstnávají hendikepované, pojednává reportáž od TV Nova.

6) Ohlédnutí za hendikepovanou olympioničkou

V Paříži se uskutečnila výjimečná výhra britské tenistky Charlotte Cooperové, která v mládí ztratila sluch, ale přesto dokázala ovládnout Wimbledon. O jejím strhujícím příběhu vypráví portál iDnes.cz.

Novinky sestavil: Martin Alt