Aktuality 29/06/2020

Ze sociálního světa #70 | O integraci OZP, závodech na vozíku a kompenzačních pomůckách

Evropský parlament podporuje lidi s postižením, správné chápání integrace OZP, sny o paralympiádě, štafeta vozíčkářů, prevence před zraněním od herce Hynka Čermáka a kniha o sexuálních pomůckách pro hendikepované. Nejen tato témata dnes naleznete v pondělních aktualitách.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Olomoucký kraj

1) Co znamená integrace OZP

Ještě nedávno obsahoval zákon o zaměstnanosti podle mnohých nedůstojné formulace. Dikce zákona se nyní změnila, mnoho dokumentů mluví o integraci OZP do běžného životního a pracovního prostředí jako o prioritě. Změnilo se ovšem také myšlení lidí? Čtěte na webu Odbory.Info.

2) Dětské sny o paralympiádě

Alexe Borské je 11, ale již od dvou let závodně plave a dva roky se věnuje handbiku. Cíle si přes svůj útlý věk a velké zdravotní problémy rozhodně neklade malé. V obou sportech by totiž chtěla zvítězit na paralympiádě v roce 2024. Motivující rozhovor naleznete na portálu Aha.

3) Závody na vozíku

Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje si nedávno vyzkoušel jízdu na vozíku pro hendikepované. Stalo se tak v rámci osmého ročníku olomoucké štafety vozíčkářů, kterou hejtmanství podporuje. Co k závodu uvedl samotný hejtman, se můžete dočíst v Hanáckém Večerníku.

4) Evropský parlament o podpoře lidí s postižením

Současná verze evropské strategie pro podporu lidí se zdravotním postižením v tomto roce končí. Evropský parlament ovšem chce, aby EU měla plán i na další období. O jejich představách si můžete přečíst na webu SociálníPolitika.eu.

5) Herec varuje před zraněním

V loňském roce bylo na spinálních rehabilitačních jednotkách kvůli poranění míchy úrazem léčeno mnohem více osob, oproti roku 2018. Výrazně se zvýšily především úrazy míchy při sportu. Na tuto skutečnost se rozhodla reagovat Česká asociace paraplegiků, která ve spolupráci s pojišťovnou Kooperativa dlouhodobě provozuje projekt prevence úrazů mládeže BanalFatal! Jelikož kvůli koronakrizi nemohly probíhat pravidelné besedy se žáky škol, vzniklo proto edukativní video s hercem Hynkem Čermákem. To bude následně do škol distribuováno. Více informací zjistíte na webu Inspirante.

6) Sexuální pomůcky pro lidi s tělesným postižením

Centrum Paraple pracuje v těchto dnech s organizací Freya a autorkou knihy Ano, můžeme na kapitole o sexuálních a kompenzačních pomůckách pro lidi s tělesným postižením. Kniha je určena pro lidi, kteří mají poruchu míchy. Informace sdělila na svém Facebooku autorka knihy.

Novinky sestavil: Martin Alt