Aktuality 22/06/2020

Ze sociálního světa #69 | O Ceně Olgy Havlové, podpoře sociálního podnikání a obžalobě za zneužití dotací

Vítězka Ceny Olgy Havlové, boj neslyšících s úřady během koronaviru, první obžaloba za zneužití dotací na zaměstnání lidí s postižením, další podpora pro sociální podnikání a sociální služby. Tento týden je toho v aktualitách ještě více. Vítejte.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Markéta Hrdoušková

1) Cena Olgy Havlové rozdána

Cena Olgy Havlové pro rok 2020 zná svého majitele. Letošní cenu získala spoluzakladatelka projektu Burn Fighters na podporu lidí s popáleninami Martina Půtová. Ocenění od Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové dostávají lidé s postižením, kteří pomáhají ostatním i přesto, že mají sami hendikep. Více informací o udělování zjistíte na webu ČTK.

2) Ztížení spojů neslyšících s úřady

2) Ztížení spojů neslyšících s úřady Lidé s postižením sluchu měli kvůli opatřením nouzovému režimu, způsobeným koronavirem, problém rychle získat aktuální informace a spojit se s úřady či dalšími službami. Odkázáni totiž byli pouze na komunikaci on-line či přes telefon. Jak tuto situaci řešili, se dozvíte v rozhovoru pro iDnes.cz.

3) První obžaloba za zneužití dotací

Státní zástupce obžaloval šest lidí a šestnáct firem z podvodu s dotacemi na zaměstnávání lidí se zdravotním postižením. Státu tak vznikla škoda přes půl milionů korun. O této skutečnosti na svém webu informovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze. Firmy podle něj fungovaly jenom naoko a lidé s hendikepem od nich větší část mzdy nedostávali, i když na ni přispíval stát. Celou zprávu připravil portál ČT24.

4) Další podpora pro sociální podnikání

Podniky sdružené v Klastru sociálních inovací a podniků podpoří Moravskoslezský kraj třemi miliony korun, informoval o tom v Moravskoslezském Deníku náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální záležitosti Jiří Navrátil.

5) Čeští handbikeři se vydali přes Alpy

Parta sportovců vydala na cestu k Jaderskému moři. Zdolali rakouské a italské Alpy a celých 360 km „šlapali“ rukama. Handbikeři ze Sportovního klubu vozíčkářů Praha vyjeli po cyklostezce Alpe Adria Radweg. Jak jejich cesta probíhala, se dozvíte na webu Reflex.cz.

6) Miliarda pro sociální služby

Poskytovatelé sociálních služeb dostanou přibližně 990 milionů korun na pokrytí zvýšených nákladů, které měli kvůli koronavirové krizi. Tuto mimořádnou dotaci schválila minulý týden vláda. Tyto finance by měly dorovnat výdaje na ochranné pomůcky i přesčasy a také výpadek příjmů, protože daná zařízení nemohla přijímat nové klienty. Více informací na webu ČTK.

Novinky sestavil: Martin Alt