Aktuality 18/05/2020

Ze sociálního světa #64 | O motivujících příbězích, virtuální čekárně a záchraně sociálního podniku

Česká republika se po největší koronavirové krizi pomalu vrací do běžného života. Obchody opět otevírají a firmy fungují. Proto se dnes již tolik nebudeme zaměřovat na toto téma a opět se posuneme dále.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Vít Hassan

1) Karolína se nechce vdávat na vozíku

Karolína trpí od narození dětskou mozkovou obrnou a kvůli ní se dokáže pohybovat jenom na vozíku. I přes svůj hendikep dokázala velké věci. Nyní jde za svým dalším velkým snem. Chce se totiž vdát, ne však na vozíků, ale vestoje, jako její zdravé vrstevnice. Zásadní rehabilitace, která jí to umožní, je však velmi nákladná. V čem její léčba spočívá a jak mohou ostatní pomoci, popisuje v Boleslavském Deníku.

2) Začíná záchrana sociálního podniku Baltazar

Charitní bazar Baltazar má mnohaleté zkušenosti se sběrem textilního a oděvního odpadu. Během koronavirové krize byl však propad výdajů tak velký, že podnik nyní bojuje o existenci a prosí o pomoc při udržení provozu, aby mohli i nadále pomáhat desítkám lidí bez domova tím, že jim poskytují ošacení. A zároveň také pomoci jejím zaměstnancům. Jak? Přes portál Donio.cz.

3) Jak funguje vyšetření přes počítač

Místo do čekárny k lékaři, můžete usednout k počítači s internetem. Virtuální čekárna sází na moderní technologie, které se v době koronaviru stále více osvědčují, a tato technologie se díky tomu rychleji šíří. Zda se však hodí pro každého, zjišťuje ve Výzvě na SeznamTV lékař Tomáš Šebek.

4) Když hendikepovaný nechce stálou pomoc

Je jistě skvělé, když ostatní pomáhají hendikepovaným v tom, aby měli lepší bydlení a celkový životní status se zlepšil. Kde jsou však hranice? Kdy si již takoví lidé připadají hloupě a nechtějí další pomoc? Na to odpovídá článek na portálu Reflex.

5) Ochrnutý Muž roku se kvalitního života nevzdává

Jistě si pamatujete na Muže roku 2009 Martina Zacha, který si své slávy dlouho neužil, když se mu přihodila nehoda, při které ochrnul. Všem ale bylo jasné, že titul Muž roku nedostal jen tak. Svůj nový osud přijal a dále bojuje za kvalitní život. Jeho motivující rozhovor naleznete na webu Pražská Drbna.

6) Štěpán bojuje se vzácnou chorobou

Šestiletý Štěpán má vzácnou genetickou vadu, kterou netrpí nikdo jiný v Evropě. Při této nemoci nechtěl pět let vůbec jíst. Nyní se ovšem situace velmi zlepšila a Štěpán zvládá i jiné věci. Přečtete si jeho příběh na Facebooku projektu Cesta za snem.

Novinky sestavil: Martin Alt