Aktuality 11/05/2020

Ze sociálního světa #63 | O sociálních podnicích a klientech během nouzového režimu a beznohém motorkáři

Stav kolem pandemie koronaviru se snad začíná uklidňovat. Spousta podniků a osob však stále bojuje s touto nelehkou situací. V čem to mají obtížnější, než zdraví lidé, řešíme v dnešních aktualitách.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Agentura pro sociální začleňování

1) Beznohý motorkář a jeho sny

Aleš Eger měl před lety těžkou nehodu na motorce, při které přišel o nohu. Místo toho, aby na motorku zanevřel, začal znova a ještě více trénovat. Jeho trenér si myslel, že je šílenec, ale Aleš se nevzdal a i přes svůj hendikep má velké plány. To vše vám poví ve videu pro Sport.cz.

2) Sociální služby pro děti a mladistvé zatím stále uzavřeny

V těchto dnech se opět začíná otevírat provoz řady podniků po celé ČR. Zavřené se ovšem drží služby pro děti a mladistvé i rodiny s dětmi. Ty mohou v rámci rozvolňování opatření v sociálních službách pomoc poskytovat pouze distančně, podle České asociace streetwork je to však málo. Jaké jsou další možnosti postupu, se dočtete na webu Novinky.cz.

3) Přizpůsobení sociálních podniků

Sociální podniky v ČR, které v posledních letech řeší společenské a environmentální problémy, se musí v těchto týdnech potýkat se stejnými problémy, způsobené nouzovým stavem, jako všichni ostatní. Většina z nich se s touto situací však vypořádala po svém a přizpůsobila se době. Díky tomu budou tyto podniky v budoucnu ještě více potřeba, o čemž informuje Agentura pro sociální začleňování.

4) V nouzovém stavu docházejí síly také pečovatelům

Lidé, kteří se doma starají o své blízké, jsou často na pokraji sil, především kvůli řadě omezení během nouzového stavu. Zlínský kraj z tohoto důvodu otevřel 1. května ve Velehradě pobytovou odlehčovací službu. Určena bude jen pro nejzávažnější případy. Zprávu přináší portál iDnes.cz.

5) Rodiny klientů ze zavřených stacionářů zažívají nápor

Stacionáře pro seniory nebo osoby s postižením jsou již řadu týdnů zavřené. Stav některých klientů se tak zhoršuje právě z důvodu sociálního odloučení. Rodiny jsou navíc zatížené intenzivní péčí o své blízké a vyhlížejí, kdy se služby opět spustí. Oslovené ředitelky těchto zařízení odpovídají na dotazy pro portál iDnes.cz.

6) Nevidomý samoživitel zůstal bez pomoci

Je nevidomý a stará se o předškoláka. Kvůli nouzovému stavu se nemůže spolehnout na školku, ani pomoc sociálního pracovníka. Ti ke klientům stále nesmí. Rozhovor na webu Seznam Zprávy s Annou Krbcovou z Asociace Dítě a rodina, řeší právě toto téma.

Novinky sestavil: Martin Alt