Aktuality 20/04/2020

Ze sociálního světa #60 | O Nadaci ČEZ, španělských autistech a cestování bez bariér

Česko startuje další týden v časech koronaviru a my pro vás máme další šestici událostí z předešlých dní. Nadace ČEZ i nadále pomáhá, jak zvládají vozíčkáři ohrožení koronavirem, nepříjemnosti autistů ve Španělsku, ukradený handbike, infolinka pro hendikepované a cestování po přírodě bez bariér. To je výčet dnešních novinek.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Archiv Nadace ČEZ

1) Nadace ČEZ pomáhá také na Pardubicku

Nadace ČEZ i nadále pomáhá s bojem proti onemocnění COVID-19 a podporuje další projekty po celém Česku. Také v pardubickém kraji se pomoci dostalo třiceti subjektům. Celková částka již překročila 2 miliony 72 tisíc korun. Informuje web Orlicky.net.

2) Jak koronavirus ohrožuje vozíčkáře

Senioři jistě patří v aktuální době epidemie mezi nejohroženější skupinu obyvatel. Nesmíme ovšem také zapomenout na vozíčkáře, kteří jsou kvůli své snížené imunitě a oslabenému dýchání také ve značně velkém ohrožení. Paraplegikům tedy primář Fakultní nemocnice v Motole doporučuje ještě větší ochranu. Více v rozhovoru s ním na iDnes.cz.

3) Španělští autisté terčem hněvu

Jen málo obyvatel Španělska ví o tom, že mají místní lidé s autismem povoleno v aktuální krizové době vycházet ven na procházky. Kvůli tomu jsou tito občané často terčem urážek a napadání. Jak si s takovou situací poradit, popisuje článek na webu ČeskéNoviny.cz.

4) Pomozte při hledání

Petr je 4 roky na vozíku. Přežil těžkou nehodu. Teď ho ale okradli, kdy mu přímo z garáže někdo odcizil speciální kolo s ručním pohonem pro hendikepované. Ve videu Petr vysvětluje, jak je pro něho složité, fungovat bez tohoto kola. Je tedy na čase zkusit sílu internetu a pomoci při pátrání.

5) Humpolecká infolinka nejen pro hendikepované

V Humpolci nově funguje infolinka, která je určena osamoceným seniorům, osamoceným lidem s hendikepem či zdravotně znevýhodněným, jedincům i rodinám v karanténě a také starostům obcí v rámci ORP Humpolec. Informuje portál Vysočina News.

6) Cestování bez bariér v době koronaviru

Aktuální doba sice zakazuje cestování, do přírody se však podívat můžeme. Na mnoha místech je však dostupnost pro vozíčkáře ztížená. Portál Kudy z nudy si pro své čtenáře připravil seznam tras, které se snaží zbořit bariéry a umožnit vychutnat krásu krajiny bez rozdílu.

Novinky sestavil: Martin Alt