Aktuality 11/03/2019

Ze sociálního světa #6

Začátek března přinesl další porci zajímavých novinek ze sociálního světa. Pozveme vás na výstavu kreslíře s poruchou autistického spektra, do nového poradenského centra pro sociální služby nebo Litvínovské kavárny hendikepovaných. Jak pomáhá „Akce cihla" budovat chráněná bydlení? Jaký hendikepovaný student získal prestižní ocenění? Čtěte v následujících řádcích.

Ze světa sociálního podnikání
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: ISP21

1) Výstava kreslíře s poruchou autistického spektra

Výstava s tématem historické dopravní techniky od kreslíře Lorenza, který má diagnostikovaný Aspergerův syndrom, je k vidění od 5. března v kavárně Bílá vrána v Praze, kde pracují lidé s mentálním postižením. Na co se zde můžete těšit a jak dlouho výstava potrvá, zjistíte na portálu Místní kultura.

2) Nové poradenské centrum pro sociální podnikání

Pardubický kraj ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí zřídí poradenské centrum pro sociální podniky z Pardubického kraje. Jaké jsou cíle poradenského centra a kdy budou probíhat konzultace, se můžete dočíst na webu Pardubického podnikatelského inkubátoru.

3) Akce cihla pomáhá budovat chráněná bydlení již 20 let

Od roku 2000 lidé nakoupili více než 260 tisíc benefičních cihel a podpořili tak 35 projektů. Z výtěžků „Akce cihla“ se ve středních Čechách podařilo postavit nebo opravit objekty, kde našli lidé s mentálním postižením domov, práci nebo místo k odpočinku. Jaké pocity mají vedoucí služeb a co chystají do budoucna, zjistil Český rozhlas.

4) V kavárně La Ponto se zaučují hendikepovaní lidé

Nejen Praha má originální kavárny, v kterých pracují hendikepovaní lidé. Stejný nápad měli také v Litvínově, kde kavárna La Ponto, která je součástí sociálně terapeutických dílen, působí již tři roky. Oldřich Hájek z webu edecinsko.cz o ní napsal zajímavou reportáž.

5) Startují nominace na 7. ročník ceny Duhové křídlo

Pardubický kraj a Národní rada osob se zdravotním postižením Pardubického kraje vyhlašují sedmý ročník ceny Duhové křídlo. Cena je udílena všem, kteří pracují v sociálních službách ve prospěch osob se zdravotním postižením. Kompletní pravidla pro tento ročník naleznete na oficiálním webu Duhového křídla.

6) Hendikepovaný student Pardubické univerzity získal cenu Wernera von Siemense

Student dopravní fakulty Ondřej Mach trpí velmi vzácným Robertsovým syndromem. Tato choroba způsobuje prenatální zpomalení a následné deformace rukou i nohou. Kvůli svému tělesnému hendikepu je upoután na elektrický invalidní vozík. To mu však nezabránilo ve studiu, díky kterému nyní získal zvláštní Ocenění za překonání překážek při studiu. Rozhovor s ním poté uskutečnil Pardubický Deník.

Novinky sestavil: Martin Alt