Aktuality 14/04/2020

Ze sociálního světa #59 | O zavřeném sociálním podniku, náhradním plnění a webináři

Nouzový stav v ČR pokračuje, to nám však nebrání v přípravě dalšího seznamu aktualit nejen ze sociálního světa. Tentokrát o jídlu zdarma, zavřeném sociálním podniku, využití náhradního plnění, Nadaci ČEZ a novém webináři.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Archiv Café Therapy

1) Jídlo zdarma pro osoby bez domova i zdravotníky

Podnik Vinograf, který v centru Prahy provozuje dva vinné bary s restaurací, může v těchto dnech díky veřejné sbírce, vařit obědy zdarma pro zdravotníky, kteří pečují o pacienty s koronavirem ve Vinohradské nemocnici. Jídlo ovšem putuje také k seniorům a lidem bez domova, o čemž píše Pražský Deník.

2) Co dělá sociální podnik, který zavřel kvůli koronaviru?

Sociální podnik, který provozuje síť s názvem Café Therapy, musel, stejně jako ostatní, uzavřít kvůli koronaviru své provozovny. V tomto podniku však více než polovinu zaměstnanců tvoří lidi po léčbě ze závislosti a nemohou ze dne na den přijít o práci. Proto se podnik spojil se společností Rohlík.cz a funguje i nadále. Jak spolupráce probíhá, popisuje server Aktuálně.cz.

3) Jak využít náhradní plnění u bezpečnostních služeb?

Řádné zabezpečení objektů pro firmy i jednotlivce je jednoznačně správnou volbou, jak předejít nečekaným návštěvníkům. Investice do takového opatření se sice vyplatí, ale není zrovna levná. Jak může v takovém případě pomoci náhradní plnění, vysvětluje web TBZinfo.

4) Nadace ČEZ pomáhá také Sdružení Neratov

Nadace ČEZ vyhlásila v této krizi bleskovou pomoc v hodnotě 50 tisíc korun. Tu využilo právě Sdružení Neratov, díky čemuž se pustili všichni zainteresovaní do šití roušek. Celá realizace proběhla velmi rychle. Jak taková spolupráce probíhá, se dozvíte na webu Orlický.net.

5) Co se zaplacenými kroužky?

Zaplatili jste svým dětem kroužky, na které nyní nemohou docházet, a chcete peníze zpět? Ve většině případů je to poměrně problém, můžete však vyzkoušet formu náhradního plnění nebo prodloužení kroužku. Informuje o tom portál Novinky.cz.

6) Webinář pro gastro sociální podnikatele

Portál České sociální podnikání informuje o webináři s názvem Jak úspěšně začít podnikat v gastronomii?, který je určen pro nové a začínající gastro sociální podnikatele v provozovnách typu restaurace, kavárna, bistro, penzion, bar, občerstvení. Tyto instituce jsou nyní z velké většiny uzavřeny, ale již brzy se budou takové informace jistě hodit.

Novinky sestavil: Martin Alt