Aktuality 06/04/2020

Ze sociálního světa #58 | O lepších stránkách společnosti, spolupráci a paralympiádě

I sociálním světem stále hýbe koronavirus. Chráněné dílny a sociální podniky se spojují v boji proti této zákeřné nemoci, zároveň v této době také nalézáme i jiné stránky našich osobností. Nejen o tom jsou dnešní aktuality. Vítejte.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Authentica

1) Chráněná dílna v Brně spojila firmy v boji proti viru

Od začátku boje s koronavirem mají zdravotnická zařízení v Čechách nedostatek ochranných pomůcek. Na jižní Moravě jim kromě zásilek od státu pomohou také ochranné štíty, které nyní vyrábí tři brněnské firmy a chráněná dílny. Kam tyto pomůcky putují a jaké firmy na tom mají zásluhu, se dozvíte v článku na Brněnské drbně.

2) Lepší stránky společnosti v těžké době

ČTK připravilo rozhovor s katolickým knězem Josefem Suchárem z občanského spolku Sdružení Neratov, o kterém jsme již v minulosti psali. Rozebírají společně téma nákazy koronaviru a s tím spjaté tříbení a odhalování charakterů. V této době totiž poznáme mnohem více nejen o svých sousedech a známých. K čemu dospěl právě pan Suchár, si můžete přečíst na webu ČTK.

3) Co spojilo bojovnice za práva postižených?

Judith Heumannová onemocněla v raném věku obrnou. V dospělosti začala pracovat v chráněné dílně, to jí ale nestačilo. Postavila se do čela hnutí, jež se na měsíc nastěhovalo do kanceláří amerického ministerstva zdravotnictví. Chtělo dokázat, že i vozíčkáři jsou lidé a mají svá práva. Jak celý příběh dopadl a kam směřují její další kroky, se dozvíte v článku iDnes.cz.

4) Paralympiáda v Paříži je jejím cílem

Olympijské hry v Tokiu byly kvůli koronaviru odloženy na rok 2021. Hendikepované sportovkyně Alex se to zatím nedotklo. Ta se totiž připravuje až na Hry za čtyři roky v Paříži. Sama ovšem zatím neví, v jaké to bude disciplíně. Více v rozhovoru na iSport.cz.

5) Nejen jídlo pro osoby bez domova od sociálních stravovacích podniků

Postoj k lidem v tísni se musí změnit, ví to také například Jídelna Kuchařek bez domova. Zde obsluhují ženy, které mají v životě již takovou zkušenost za sebou. Podobný případ zažívají také v bistru Střecha. Co tyto podniky spojuje a jaký je jejich program, se dočtete na webu Generace20.cz.

6) Roušky od klientů s mentálním postižením

Šití roušek se v této době věnuje každý podnik, který má alespoň malou kapacitu na to, pomoci ostatním. Do této práce se pustili také mentálně postižené osoby ze Zeleného domu pohody z Hodonína. Zaměstnanci jim nejdříve trpělivě vysvětlí, jaká je současná situace a následně jsou rozděleni do menších skupinek a vrhají se do práce. Reportáž naleznete na webu Blesk.cz.

Novinky sestavil: Martin Alt