Aktuality 30/03/2020

Ze sociálního světa #57 | O pomoci během koronaviru a využití náhradního plnění

Nikdo z nás se v aktuální době nevyhne zprávám ohledně krize způsobené koronavirem. Sociálním podnikům nevyjímaje. Jak se s tím snaží vypořádat? Co na to hendikepovaní? Jak v takové chvíli využít náhradní plnění a jak můžete pomoci třeba vy? Dozvíte se v dnešních aktualitách.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: archiv Gule Food Truck

1) Problémy sociálních podniků kvůli koronaviru

Vládní opatření, která se snaží zabránit dalšímu šíření koronaviru, doléhají také na sociální podniky. Své o tom ví například sociální podnik Gule Food Truck, který v pražském Karlíně zaměstnává osoby se zdravotním postižením. Jak se vyrovnává s aktuální situací, se dočtete v Pražském Deníku.

2) Hendikepovaný plavec by aktuální opatření ještě přitvrdil

Koronavirová epidemie narušila také přípravu hendikepovaných sportovců před Tokiem. Paralympijské hry mají odstartovat 25. srpna. V těchto dnech se tedy měl pečlivě připravovat. Musí ovšem, jako všichni ostatní, trávit tyto dny doma. Více se dozvíte na webu Aktuálně.cz.

3) Zaměstnavatelé jsou vstřícní, ale mají obavy

Sehnat práci v Olomouckém kraji většinou není problém. Najít místo však není pro všechny skupiny obyvatel stejně jednoduché. V cestě jim často může stát například zdravotní hendikep. Jedním z výrazných je nevidomost nebo vážná porucha zraku. Jak se v takovém případě uplatnit, radí sociální pracovnice Tyflocentra Zuzana Znojilová v rozhovoru VečerníkPV.cz.

4) Pomáhají šitím roušek

V době krize kvůli koronaviru se snaží pomoci spousta lidí a podniků, a to například šitím roušek. Takto se zapojila například také Dílna u Krejčíků v Mělníku. Ta vznikla jako chráněná dílna, nyní však funguje jako sociální firma. S příchodem koronaviru začali její členové přemýšlet, že by mohli začít šít roušky a tím si vylepšit napjatý rozpočet. Zoufalá situace je ale přiměla jít jinou cestou a pomáhat. Jak se jim daří, se dozvíte v článku Deníku.

5) Přidejte se k vlně solidarity

Členové Asociace společenské odpovědnosti se spojují a hledají cesty, jak v této nejisté době pomoci potřebným a snaží se naladit veřejnost na pozitivní vlnu solidarity. Nynější krize ukazuje, že naše společnost je plná dobrých duší. V každém koutě světa se lidé spojují a hledají cesty, jak si v této nejisté době vzájemně pomoci. Může se zapojit každý z nás. Jak na to, si můžete přečíst na webu Asociace.

6) Náhrada za zrušenou kulturní či sportovní akci? Náhradní plnění může pomoci

S přibývajícím počtem zrušených akcí, přibývá také dotazů týkajících se vrácení peněz. Kdy máte právo na vrácení vstupného či kurzovného? Musíte akceptovat uskutečnění akce v náhradním termínu? A v jakých případech by pořadatel za neuskutečněnou akci nemusel vracet peníze? A jak do toho spadá náhradní plnění? Zjistíte na portálu dTest.cz.

Novinky sestavil: Martin Alt