Aktuality 09/03/2020

Ze sociálního světa #54 | O sociálních podnicích, hendikepovaném bankéři a chráněném bydlení

Jak se paralympionik stal bankéřem, proč mají sociální podniky svůj význam, kdo má nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku, jak vnímají děti hendikep, jak důležitý je invalidní důchod a jak se může vést chráněné bydlení, se dozvíte v dnešním dílu pondělních aktualit.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: archiv Hany Vitáskové

1) Jak se stal paralympionik bankéřem

Martin Kovář se řadí mezi nejlepší české handicapované plavce. V plaveckých disciplínách na paralympiádách získal již několik medailí. Není to však jediná disciplína, kterou ovládal. Objevil se také na kole. Po ukončení kariéry sportovce se mu daří i nadále a to především v roli bankéře. Přečtěte si jeho příběh v Českokrumlovském Deníku.

2) Sociální podniky mají význam

Portál Inspirate se v novém článku zaměřil na téma tuzemských sociálních podniků, které jsou bezpochyby významným zaměstnavatelem lidí nejen se zdravotním postižením. Mezi jejich velký potenciál patří nastavení podmínek práce tak, aby byly co nejpříznivější. Nová fakta a názor k tématu naleznete přímo na portálu Inspirate.

3) Nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku pro více osob

Příspěvek na zvláštní pomůcky pro postižené bude nově dostupný také pro lidi s vážnými pohybovými potížemi. Na příspěvek tedy dosáhnou například lidé, kteří nemohou chodit kvůli neuropatii nohou, plicním chorobám nebo srdečnímu selhání. Na co se dají peníze využít a co vše se vyhláškou mění, se dozvíte na webu Euro.cz.

4) Jak vnímají děti hendikep

Server Novinky.cz přináší rozhovor s Bárou, která je od narození upoutaná na vozík a ve většině případů potřebuje pomoc asistenta. Má ovšem vystudovanou Masarykovu univerzitu a kromě Čech přednášela třeba v New Yorku o tom, jak je důležité začleňovat děti se zdravotním postižením mezi jejich vrstevníky, kteří žádné postižení nemají.

5) Je invalidní důchod adekvátní náhradou za velké příjmy?

Vlastní komerční pojištění pro případ invalidity je zejména pro lidi s vysokými příjmy nutností. Invalidní důchod od státu je vzhledem k výši jejich odvodů na sociálním pojištění nedostatečný. Proč nemusí být invalidní důchod přiznán ani při vysokých příjmech? A jak jde dohromady invalidní důchod a vysoké příjmy? Vysvětluje portál Investujeme.cz.

6) Jak se může vést chráněné bydlení

Hana Vitásková je vedoucí moderně pojatého chráněného bydlení pro klienty s mentálním hendikepem v Litoměřicích. Je živým důkazem toho, že když se chce, tak jde téměř všechno. Kromě toho, že je potřeba mít dobré organizační a manažerské schopnosti, je nutné mít také určitou schopnost psychologa. Zda lze tak náročnou práci oddělit od osobního života a další otázky vysvětluje v rozhovoru pro portál Novinky.cz.

Novinky sestavil: Martin Alt